Promovare Espanyol  revine în La Liga  după numai un sezon: imagini cu bucuria catalanilor
Espanyol a reușit promovarea în La Liga pentru sezonul 2024/25

PromovareEspanyol revine în La Liga după numai un sezon: imagini cu bucuria catalanilor

• Espanyol a reușit promovarea în La Liga după o victorie cu 2-0 în manșa secundă a barajului împotriva lui Real Oviedo, datorită celor două goluri marcate de Javi Puado.
  • Real Oviedo, care câștigase prima manșă cu 1-0, va mai juca un sezon în Segunda.
  • Espanyol a demonstrat încă o dată că este capabilă să revină rapid în prima ligă, după ce a trecut și de Sporting Gijon în semifinalele barajului.

Espanyol a promovat în La Liga în sezonul 2024/25, după o victorie de 2-0 în manșa secundă a barajului de promovare împotriva lui Real Oviedo.

Javi Puado a marcat două goluri în prima repriză, chiar înainte de pauză, pe stadionul Cornella-El Prat.

Cu aceste goluri, Puado a adus echipei sale o victorie cu scorul general de 2-1 și revenirea în fotbalul de primă ligă în următorul sezon.

Catalanii s-au întors în La Liga după numai un sezon petrecut în divizia secundă.

Puado, eroul lui Espanyol

Puado a reușit să scape de omul care-l ținea, la un corner, și a trimis mingea în poartă cu piciorul drept.

Atacantul în vârstă de 26 de ani a marcat din nou trei minute mai târziu. Cu al doilea gol a răsturnat complet soarta barajului înainte de pauză, când a finalizat cu un șut pe lângă portarul Leo Roman, după o pasă de la Pere Milla, trimisă peste apărarea adversă.

Fanii au invadat terenul la final, sărbătorind promovarea:

Real Oviedo câștigase primul meci, iar Espanyol a reușit să întoarcă scorul

Oviedo câștigase prima manșă a barajului cu 1-0 pe teren propriu săptămâna trecută, datorită golului marcat în minutul 73 de Alemao.

• Real Oviedo s-a calificat în finala pentru promovarea în La Liga, după ce a învins-o pe Eibar cu scorul general de 2-0.
  • În cealaltă semifinală, Espanyol a învins Sporting Gijon cu 1-0 în meciul tur, golul decisiv fiind marcat tot de Javi Puado, în minutul 88.

VIDEO A fost o atmosferă superbă pe Cornella-El Prat

Decimați Efectele victoriei cu Germania: Spania va fi  fără 3 titulari  în semifinale » Ce s-a întâmplat cu „galbenul” lui Morata
EURO 2024
05.07
DecimațiEfectele victoriei cu Germania: Spania va fi fără 3 titulari în semifinale » Ce s-a întâmplat cu „galbenul” lui Morata
Decimați Efectele victoriei cu Germania: Spania va fi fără 3 titulari în semifinale » Ce s-a întâmplat cu „galbenul” lui Morata
Victorie la limită Dinamo câștigă al doilea  amical  din Slovenia: execuțiile de la distanță au făcut diferența
05.07
Victorie la limităDinamo câștigă al doilea amical din Slovenia: execuțiile de la distanță au făcut diferența
Victorie la limită Dinamo câștigă al doilea amical din Slovenia: execuțiile de la distanță au făcut diferența
Propunere  Hagi, soluția lui Panduru pentru  înlocuirea  lui Edi Iordănescu: „De ce e conflict de interese?”
05.07
Propunere Hagi, soluția lui Panduru pentru înlocuirea lui Edi Iordănescu: „De ce e conflict de interese?”
Propunere  Hagi, soluția lui Panduru pentru înlocuirea lui Edi Iordănescu: „De ce e conflict de interese?”
Transfer  George Pușcaș  ar putea evolua în Liga Campionilor » Anunțul făcut de Gazzeta dello Sport
05.07
TransferGeorge Pușcaș ar putea evolua în Liga Campionilor » Anunțul făcut de Gazzeta dello Sport
Transfer George Pușcaș ar putea evolua în Liga Campionilor » Anunțul făcut de Gazzeta dello Sport