live    FCSB - Petrolul 1-0  » Gol superb al lui Băluță. Campioana joacă în zece din minutul 30 +45 foto
FCSB - Petrolul. FOTO GOLAZO.ro

live FCSB - Petrolul 1-0 » Gol superb al lui Băluță. Campioana joacă în zece din minutul 30

• FCSB și Petrolul Ploiești se întâlnesc acum, într-un meci din etapa a 10-a din Liga 1.
  • Meciul se dispută pe stadionul Ghencea
Remiză albă la sibiu   Hermannstadt și CFR Cluj  s-au anihilat reciproc. Abeid a avut cele mai mari ocazii

• A marcat: Băluță (3)
  • 8.512 de spectatori asistă la partidă

min.46 - start în repriza a doua, Hanca este schimbat la pauză cu Bratu, iar la FCSB, Bîrligea a fost înlocuit de Alhassan

S-A ÎNCHEIAT PRIMA REPRIZĂ

min. 45 + 2 - Radunovic îl faultează pe Mihnea Rădulescu și încasează cartonașul galben

min. 29 - meci cu scântei în Ghencea! Mihai Popescu este eliminat după ce i-a spart capul lui Tudorie cu o lovitură de cot. Popescu a încasat direct cartonașul roșu. Atacantul Petrolului a fost bandajat și va intra în teren.

live    FCSB - Petrolul 1-0  » Gol superb al lui Băluță. Campioana joacă în zece din minutul 30 live    FCSB - Petrolul 1-0  » Gol superb al lui Băluță. Campioana joacă în zece din minutul 30

min. 23 - încă o schimbare în tabăra Petrolului. După Grozav, Topal îl pierde și pe Fabricio Baiano, care s-a accidentat după un duel cu Darius Olaru. Baiano a fost înlocuit cu Denis Radu.

FCSB - Petrolul FOTO Raed Krishan, GOLAZO (1).jpeg FCSB - Petrolul FOTO Raed Krishan, GOLAZO (2).jpeg FCSB - Petrolul FOTO Raed Krishan, GOLAZO (3).jpeg FCSB - Petrolul FOTO Raed Krishan, GOLAZO (4).jpeg FCSB - Petrolul FOTO Raed Krishan, GOLAZO (5).jpeg
+45 Fotografii
labels.photo-gallery

min. 20 - Olaru a încercat o execuție de senzație. Căpitanul campioanei a tras din voleu din afara careului, însă mingea a fost deviată de Papp. Arbitrul nu a acordat corner.

min.14 - schimbare forțată la Petrolul! Ploieștenii l-au pierdut pe Grozav, care s-a accidentat și a fost înlocuit cu Bempah

• Jandarmii au pulverizat gaze lacrimogene în sectorul ocupat de fanii Petrolului:
Jandarmerie - gaze lacrimogene în galeria Petrolului FOTO Raed Krishan / GOLAZO.ro

Jandarmerie - gaze lacrimogene în galeria Petrolului FOTO Raed Krishan / GOLAZO.ro Jandarmerie - gaze lacrimogene în galeria Petrolului FOTO Raed Krishan / GOLAZO.ro Jandarmerie - gaze lacrimogene în galeria Petrolului FOTO Raed Krishan / GOLAZO.ro Jandarmerie - gaze lacrimogene în galeria Petrolului FOTO Raed Krishan / GOLAZO.ro Jandarmerie - gaze lacrimogene în galeria Petrolului FOTO Raed Krishan / GOLAZO.ro
+6 Fotografii

min. 3 - 1-0, FCSB deschide scorul! Gol superb Alexandru Băluță. Mijlocașul a înscris cu o execuție de efect din afara careului.

min. 1 - start în FCSB - Petrolul

• Ciprian Tătărușanu, fostul portar de la FCSB și al echipei naționale a României, a dat lovitura de începere.
Întoarcerea campionului    Ciprian Tătărușanu  a revenit după un deceniu în Ghencea. A dat lovitura de start la FCSB - Petrolul

Ciprian Tătărușanu pe Ghencea. FOTO Raed Krishan / GOLAZO.ro Ciprian Tătărușanu pe Ghencea. FOTO Raed Krishan / GOLAZO.ro Ciprian Tătărușanu pe Ghencea. FOTO Raed Krishan / GOLAZO.ro Ciprian Tătărușanu pe Ghencea. FOTO Raed Krishan / GOLAZO.ro Ciprian Tătărușanu pe Ghencea. FOTO Raed Krishan / GOLAZO.ro

• Arbitru: Vidican Rareş George / Asistenți: Vornicu Adrian și Marchidanu Marius Cristian. Arbitru VAR: Costreie Sorin / Arbitru AVAR: Orbuleţ Mircea

Bucureștenii au înregistrat în acest sezon pe teren propriu două victorii (3-2 cu Farul și 2-0 cu UTA), un egal (1-1 cu Universitatea Cluj) și două înfrângeri.

În schimb, prahovenii au suferit o înfrângere în prima deplasare a campionatului, 1-4 cu Dinamo, dar au reușit, ulterior, o remiză albă cu Universitatea Craiova, urmată de două succese, 2-1 cu Unirea Slobozia și 2-0 cu FC Botoșani.

21:10 Tătărușanu, la meci

Fostul portar, recent retras din activitatea de jucător, va da lovitura de începere azi.

Tătărușanu în tricoul lui FCSB  Va fi prezent la meciul cu Petrolul: „Prima oară în  Ghencea ”
Tătărușanu în tricoul lui FCSB  Va fi prezent la meciul cu Petrolul: „Prima oară în Ghencea ”

20:40 Hanca intră titular în locul lui Ricardinho

Petrolul a anunțat pe pagina oficială o modificare în echipa de start: „Schimbare de ultim moment in primul "11" al echipei noastre!

Hanca îi va lua locul lui Ricardinho, cel care, din cauza unei probleme de natură medicală, nu a mai putut intra pe teren in formula de start!”.

20:20 Gazonul de pe Ghencea arată îngrozitor

Jucătorii de la FCSB au ieșit să inspecteze terenul de joc, care se prezintă în condiții foarte proaste. Cei de la Petrolul au rămas la vestiare, doar câteva rezerve au stat pe bancă.

FCSB - Petrolul FOTO Raed Krishan/GOLAZO.ro

FCSB - Petrolul FOTO Raed Krishan/GOLAZO.ro FCSB - Petrolul FOTO Raed Krishan/GOLAZO.ro FCSB - Petrolul FOTO Raed Krishan/GOLAZO.ro FCSB - Petrolul FOTO Raed Krishan/GOLAZO.ro FCSB - Petrolul FOTO Raed Krishan/GOLAZO.ro
+24 Fotografii

20:10 Valeriu Argăseală a venit la meci cu Sandu Boc

20:05 Sosirea autocarului de la FCSB la stadionul „Steaua”

20:00 Mehmet Topal va sta pe banca Petrolului

Antrenorul Petrolului a fost răcit toată săptămâna și nu a fost prezent la conferința de presă de dinaintea jocului. Antrenorul turc este refăcut și va sta pe bancă la duelul din Ghencea. Topal a coborât primul din autocarul Petrolului.

19:45 Incident la arena din Ghencea

Autocarul Petrolului a lovit unul dintre indicatoarele din complex cu oglinda din dreapta față chiar înainte de a parca la stadion

FCSB-Petrolul

+16 Fotografii

Petrolul nu a mai învins FCSB din 2015

Ploieștenii nu au mai reușit să învingă rivala bucureșteană din 9 aprilie 2015, când s-au impus cu 1-0 pe Arena Națională, grație golului marcat de Gevaro Nepomuceno, conform lpf.ro.

De atunci, ploieștenii au înregistrat trei rezultate de egalitate și au suferit trei înfrângeri în fața roș-albaștrilor.

Ultima confruntare directă din Liga 1 a avut loc pe 3 martie 2024, când FCSB a învins Petrolul cu 1-0, printr-un autogol al lui Valentin Ţicu.

Charalambous consideră că Petrolul merită să fie peste FCSB în clasament

Elias Charalambous a vorbit vineri la conferința de presă a FCSB, premergătoare meciului cu Petrolul.

Mâine avem un meci acasă cu o echipă care a demonstrat că luptă cu toți adversarii. Dacă te uiţi în clasament, sunt foarte multe surprize. Vezi U Cluj, care este pe primul loc pentru că merită.

Ei joacă fotbal foarte bun. Oțelul și Petrolul sunt sus, nu e mare diferență în acest an. Oricine poate câștiga oriunde, dar vedem ce vom face”, a declarat antrenorul despre meciul cu „lupii galbeni”.

Charalambous a asigurat că Bîrligea este pregătit de debut

Daniel Bîrligea (24 de ani) a fost transferat pentru două milioane de euro de la CFR Cluj, iar acum este așeptat să debuteze pentru FCSB.

„Este pregătit. Mâine va juca. Nu vreau să pun nicio presiune pe niciun jucător. Îi știm calitatea, va ajuta echipa, dar nu poate singur. Toți băieții trebuie să-l ajute, e primul lui meci.

Să dea ce are mai bun, asta așteptăm de la toată echipa. Nu vrem o presiune extra pe Birligea. El e unul dintre jucătorii echipei!”, a spus Charalambous.

22 de goluri
a marcat Daniel Bîrligea pentru CFR Cluj în cele 82 de meciuri,

Petrolul vrea să ia puncte cu FCSB

Petrolul își propune să demonstreze și în fața deținătoarei titlului că poate lupta pentru o poziție cât mai bună în clasament.

„Întâlnim un adversar valoros, poate nu în cea mai bună formă în acest sezon. Cred eu, FCSB este echipa cu cea mai bună calitate individual a jucătorilor.

Nu mergem la București să ne predăm, ci vom da tot ceea ce avem mai bun ca să câștigăm puncte! Ne-am antrenat bine, am indentificat și anumite puncte vulnerabile ale adversarului, pe care sperăm să le speculăm”, a declarat antrenorul Petrolului, Sanjin Alagic, conform fcpetrolul.ro.

Tătărușanu va da lovitura de start

Fostul internațional român Ciprian Tătărușanu (38 de ani) va da lovitura de start la meciul FCSB - Petrolul Ploiești.

Tătărușanu se întoarce în Ghencea pentru prima dată după mai bine de 10 ani, unde a jucat între 2009 și 2014.

„Salutare tuturor. Sunt Ciprian Tătărușanu și vă aștept, sâmbătă, la meciul cu Petrolul, unde voi fi și eu prezent pentru prima oară pe noul stadion din Ghencea”, a transmis ”Tătă”, pe rețelele de socializare ale roș-albaștrilor.

22:40
live  FCSB - Petrolul 1-0 » Gol superb al lui Băluță. Campioana joacă în zece din minutul 30
Credinciosul Politic  Starul lui Dinamo spune că jucătorul său favorit e un mare stelist și vorbește despre religie „ Dumnezeu este pe primul loc ”
20:00
Credinciosul Politic Starul lui Dinamo spune că jucătorul său favorit e un mare stelist și vorbește despre religie „Dumnezeu este pe primul loc
CHAMPIONS CU ECHIPE DIN liga 2  Propunere inedită a unui președinte de club din  Italia
Campionate
17:46
CHAMPIONS CU ECHIPE DIN liga 2 Propunere inedită a unui președinte de club din Italia
FC Argeș renunță la Dică  Antrenorul, pus pe liber după doar 7 meciuri:  „Succes în carieră”
Liga 2
17:06
FC Argeș renunță la Dică Antrenorul, pus pe liber după doar 7 meciuri: „Succes în carieră”
FC Argeș renunță la Dică  Antrenorul, pus pe liber după doar 7 meciuri: „Succes în carieră”