Gabriela Ruse, eliminată   Românca s-a oprit  în optimi  la Hong Kong. Înfrângere în 2 seturi cu Tomljanovic
Gabriela Ruse, eliminată de Ajla Tomljanovic în optimile WTA Hong Kong 125. Foto: Imago

Gabriela Ruse, eliminată Românca s-a oprit în optimi la Hong Kong. Înfrângere în 2 seturi cu Tomljanovic

• Gabriela Ruse (26 de ani, #93 WTA) s-a oprit în optimile turneului WTA Hong Kong 125.
  • Românca a fost învinsă de Ajla Tomljanovic (31 de ani, #107 WTA), scor 5-7, 3-6.
FĂRĂ SUFLU   Halep pierde  un meci epuizant  și este eliminată de la turneul din Hong Kong!  Blinkova: „Am jucat cel mai bun tenis din viața mea!”
FĂRĂ SUFLU Halep pierde un meci epuizant și este eliminată de la turneul din Hong Kong! Blinkova: „Am jucat cel mai bun tenis din viața mea!”
FĂRĂ SUFLU   Halep pierde  un meci epuizant și este eliminată de la turneul din Hong Kong!  Blinkova: „Am jucat cel mai bun tenis din viața mea!”

Deși Ruse a câștigat categoric meciul din primul tur al turneului de la Hong Kong, în fața chinezoaicei Qiang Wang (32 de ani, #403 WTA), scor 6-0, 6-4, românca a fost învinsă în turul următor de australianca Ajla Tomljanovic, scor 5-7, 3-6.

Gabriela Ruse, învinsă în două seturi de Ajla Tomljanovic

Primul set al partidei a fost unul extrem de echilibrat, iar după primele două game-uri câștigate de australiancă, Ruse și-a revenit, a egalat și de la 2-2 s-a mers cap la cap până la scorul de 5-5.

Tomljanovic a jucat excelent ultimele două game-uri și și-a adjudecat primul set, scor 7-5 pentru australiancă.

Ruse nu și-a găsit ritmul nici în setul al doilea, unde a comis 2 duble greșeli. La scorul de 3-2 pentru Tomljanovic, jucătoarea româncă nu a putut să câștige game-ul pe serviciul ei, iar australianca a făcut break-ul, ducând scorul la 4-2 în favoarea ei.

Jucătoarele și-au câștigat serviciul în game-urile următoare iar astfel australianca a câștigat și setul 2, scor 6-3.

Mai departe, Ajla Tomljanovic merge în sferturile de finală, unde o va întâlni pe câștigătoarea duelului dintre Mananchaya Sawangkaew (22 de ani, #187 WTA) și McCartney Kessler (25 de ani, #65 WTA).

Halep intră în scenă după meciul lui Ruse

La aproximativ o oră după partida disputată de Gabriela Ruse pe „Centralul” turneului de la Hong Kong, Simona Halep va juca pe același teren împotriva rusoaicei Anna Blinkova, în jurul orei 12:00.

Halep vine după succesul împotriva Arinei Rodionova din primul tur al turneului de la Hong Kong, scor 6-2, 4-6, 6-4.

Halep, cap de afiș  Victoria Simonei, dezbătută în presa internațională: „După puțină dramă, victorie”
Halep, cap de afiș Victoria Simonei, dezbătută în presa internațională:„După puțină dramă, victorie”

Meciul nu este transmis în direct în România, dar poate fi urmărit liveSCORE pe GOLAZO.ro

Alibec, certat „Nu ai cum să spui asta!”
11:22
FCSB - Gloria Buzău „Vor fi vreo 7 modificări” + Un jucător, pus la zid: „Jucăm cu Divizia C?”
09:49
Hagi, furios! 4 penalty-uri cerute de Farul cu Dinamo!
00:05
„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria,  jigniri xenofobe  la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
Alte sporturi
04.10
„Urâm România!” Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
04.10
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
04.10
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
„Câinii” se contrazicPolitic, nemulțumit de egalul cu Farul: vs. Golubovic: „1-1 e mai bine decât nimic”