Hanescu a rezistat 69 de minute in fata lui Murray

Victor Hanescu a parasit turneul Masters de la Madrid, romanul fiind eliminat de Andy Murray dupa doar 69 de minute. Britanicul nu i-a lasat nicio sansa lui Victor, Murray pierzand doar trei game-uri in acest meci. A fost 6-2, 6-1 pentru numarul patru mondial, dupa o disputa in urma careia Hanescu a primit 33.750 de euro (pentru tot parcursul) si 90 de puncte ATP.

Hanescu si Murray se mai intalnisera o singura data, in 2009, atunci cand Andy a castigat cu 6-3, 6-2 in cadrul turneului de la Monte Carlo. In urma acestui succes, Murray s-a calificat pentru a treia oara in cariera in sferturile turneului de la Madrid.

"Am jucat un tenis bun, sunt multumit de realizarile mele. In ultima perioada am facut multe greseli nefortate si ma bucur ca lucrurile au stat altfel azi (nr. joi seara)" - Andy Murray dupa partida cu Hanescu.

Alte rezultate consemnate la Madrid:

Jurgen Melzer - Fernando Verdasco 6-3, 7-5

Gael Monfils - Garcia Lopez 7-6, 6-4

Nicolas Almagro - Juan Monaco 6-4, 6-1

Rafael Nadal - John Isner 7-5, 6-4

Roger Federer - Stanislas Wawrinka 6-3, 6-1

Turneul Masters de la Madrid este dotat cu premii totale in valoare de 2.835.000 de euro.