Un singur cartonaș!   Istvan Kovacs  a controlat perfect  Real - Borussia 5-2. Cu discreție, fără multe avertismente
Istvan Kovacs FOTO Imago

Un singur cartonaș! Istvan Kovacs a controlat perfect Real - Borussia 5-2. Cu discreție, fără multe avertismente

• Istvan Kovacs a arbitrat marți seară primul său meci al acestei ediții de Champions League, Real - Borussia Dortmund. Spectacol total: Madridul a întors uluitor, de la 0-2 la 5-2. Hattrick, Vinicius!
  • „Centralul” nu a avut nicio problemă pe „Santiago Bernabeu”. A arătat un singur cartonaș galben. Și acela în minutul 87, după ce Vini și-a dat jos tricoul la golul „dublei”.
  • Ce diferență pentru Kovacs față de Euro! La Cehia - Turcia (1-2), a dat 20 de cartonașe, 18 galbene și două roșii. Și a dispărut de la turneul final.

După un Euro dezamăgitor, cu numai două meciuri, ambele în grupe, niciunul în fazele eliminatorii, Istvan Kovacs a trebuit să aștepte 22 octombrie și etapa a 3-a de Champions League pentru prima sa partidă în acest sezon al elitei continentale.

Direct din Corner   Pulisic a marcat deja  golul etapei  în Champions League

Dar un duel important, Real Madrid - Borussia Dortmund, revanșa ultimei finale a Ligii. Pe 1 iunie, a fost 2-0 pentru Real pe „Wembley”. Acum, era 2-0 la pauză pentru Borussia pe „Santiago Bernabeu”. Nu s-a încheiat așa.

Kovacs, 40 de ani, cunoștea ambele formații. În precedentele patru stagiuni ale competiției, le arbitrase pe amândouă de două ori, de fiecare dată în deplasare.

• Madrid: 3-4 cu Manchester City (semifinale 2021-2022) și 5-2 cu Liverpool („optimi” 2022-2023).
  • Dortmund: 2-1 cu Zenit (grupe 2020-2021) și 3-1 cu Milan (grupe 2023-2024).
8 meciuri mari
a arbitrat Istvan Kovacs în carieră în Liga Campionilor

Kovacs, mereu aproape de fază. Nu a fluierat toate contactele

Înaintea întâlnirii, pe tunel, „centralul” a discutat mai mult cu Luka Modric, 39 de ani și 43 de zile, cel mai în vârstă jucător din istoria clubului blanco. Și căpitan, marți seară.

Prima repriză nu i-a pus nicio problemă lui Istvan. Chiar niciuna. Nici lui, nici asistenților Mihai Marica și George Neacșu.

Arbitrul s-a mișcat mult, simultan cu jocul, a fost mereu aproape de acțiune, de minge.

Nu a fluierat toate contactele, a oprit meciul doar când a considerat că trebuie să o facă, în momentul în care tacklingul devenea prea agresiv. Însă au fost puține cazuri în primele 45 de minute.

L-a avertizat pe Ferland Mendy pentru o intrare mai tare, i-a ciupit vârful piciorului lui Nmecha. Nu i-a dat „galben”.

Kovacs a văzut contrele Borussiei: două goluri în cascadă

În patru minute, 30-34, Kovacs a asistat la desprinderea Borussiei.

Malen, 0-1, după pasa elegantă a lui Guirassy. Și Gittens, 0-2, la centrarea ideală a lui Malen.

Atunci, BVB avea cifre surprinzătoare: 3-0 la șuturi pe poartă și 2-0 pe tabelă.

Real a găsit în sfârșit spațiul porții în minutul 36. Imediat aproape (37), madrilenii au tras de două ori în transversală în aceeași fază, Rodrygo și Bellingham. La ultimul, balonul a căzut fix pe linie.

1-5
a fost raportul șuturilor pe poartă în prima repriză. Borussia a dominat clar acest capitol după 45 de minute

VAR a ajutat la golul de 2-2. Nu era ofsaid la Mbappe

Pentru Real, nu era bine. Avea numai 3 puncte după primele două etape (3-1 cu Stuttgart și 0-1 cu Lille).

Pentru Borussia, era foarte bine. Câștigase deja două partide (3-0 cu Bruges, 7-1 cu Celtic).

Doar că, dacă germanii au înscris două goluri în patru minute, spaniolii au egalat în două minute: Rodrygo (60) și Vinicius (62).

La 2-2, tușierul George Neacșu a ridicat inițial steagul, indicând ofsaid la Mbappe. Numai că, la reluare, s-a văzut clar că francezul era în poziție corectă. Și VAR-ul olandez Pol van Boekel a decis rapid. Gol valabil.

„Los Blancos” au continuat asediul. Voiau victoria, egalul nu era suficient.

Mbappe a căzut în careu într-un duel cu Sule. Ar fi vrut pedeapsa maximă, dar nu era de penalty. Kovacs a lăsat jocul să continue. Nici VAR nu a reacționat.

Kovacs, un singur cartonaș. La Euro, 20 într-un meci!

În presing, Vini l-a călcat pe picior pe Brandt, căpitanul galben-negrilor. Doar fault. Fără „galben”.

Kovacs a arătat până la urmă un singur cartonaș în această partidă. Ce diferență față de Cehia - Turcia (1-2), la Euro, cu 18 „galbene” și două „roșii”, record all-time la turneul final continental. Cauza „dispariției” sale ulterioare la CE 2024.

Real a scăpat de 2-3, Courtois a salvat și în fața lui Beier, iar Lucas Vazquez a înscris pentru 3-2 (83). El, titular de conjunctură după accidentarea gravă a lui Dani Carvajal, și căpitan marți după ce Modric a fost înlocuit!

A înscris și Vinicius, iar, pentru „dublă”, la faza meciului. O cursă de unul singur din terenul său. Mai mult de 50 de metri și superșut la colțul lung. 4-2 (86).

Brazilianul și-a dat jos tricoul de fericire. De-abia atunci a scos Kovacs primul și unicul cartonaș galben. Era minutul 87.

În final, în prelungiri, Vini a mai punctat o dată. 5-2. Hattrick! Și tricoul a rămas pe el.

10-7 a fost
raportul șuturilor pe poartă la sfârșitul partidei de la Madrid (Real a avut 26-8 la șuturi)
Decizie bizară la Rangers - FCSB  Interzis la TV  pentru peste 1 milion de români!
Europa League
22.10
Decizie bizară la Rangers - FCSBInterzis la TV pentru peste 1 milion de români!
Decizie bizară la Rangers - FCSB Interzis la TV pentru peste 1 milion de români!
S-a scris istoria  LeBron și Bronny au jucat primul lor meci împreună în NBA: „Nu te gândi la greșeli,  dă tot ce ai ”
Baschet
09:56
S-a scris istoria LeBron și Bronny au jucat primul lor meci împreună în NBA: „Nu te gândi la greșeli, dă tot ce ai
S-a scris istoria  LeBron și Bronny au jucat primul lor meci împreună în NBA: „Nu te gândi la greșeli, dă tot ce ai ”
Noul Lăcătuș  Daniel Paraschiv  a spart gheața  la Oviedo. Atacantul e monitorizat de Mircea Lucescu
11:41
Noul Lăcătuș Daniel Paraschiv a spart gheața la Oviedo. Atacantul e monitorizat de Mircea Lucescu
Noul Lăcătuș  Daniel Paraschiv a spart gheața la Oviedo. Atacantul e monitorizat de Mircea Lucescu
Ianis Hagi „a furat show-ul”   VIDEO  » În ziua în care a împlinit 26 de ani, românul a marcat  direct din corner  pentru Rangers B
09:28
Ianis Hagi „a furat show-ul” VIDEO » În ziua în care a împlinit 26 de ani, românul a marcat direct din corner pentru Rangers B
Ianis Hagi „a furat show-ul”  VIDEO » În ziua în care a împlinit 26 de ani, românul a marcat  direct din corner pentru Rangers B
Liga Campionilor    LIVE , etapa #3 » Barcelona - Bayern Munchen e capul de afiș al serii
Liga Campionilor
10:06
Liga Campionilor LIVE, etapa #3 » Barcelona - Bayern Munchen e capul de afiș al serii
Liga Campionilor  LIVE , etapa #3 » Barcelona - Bayern Munchen e capul de afiș al serii
00:05
Un singur cartonaș!  Istvan Kovacs a controlat perfect Real - Borussia 5-2. Cu discreție, fără multe avertismente
RANGERS - FCSB, SUB LUPĂ  Din Scoția, Gregory Tade o analizează pe Rangers și îl apără pe Ianis Hagi: „Cred că  merită mai mult ”