​Monte Carlo: Nadal il invinge pe Murray si va juca finala cu Ferrer

Rafael Nadal s-a calificat in finala Mastersului de la Monte Carlo, liderul mondial invingandu-l, dupa o partida care a durat aproape trei ore, pe Andy Murray. A fost 6-4, 2-6, 6-1 pentru iberic. In finala, liderul mondial il va intalni pe David Ferrer (l-a depasit pe austriacul Jurgen Melzer, scor 6-3, 6-2).

Nadal, victorios in fata lui Murray Foto: Reuters

Nadal a reusit sa acceada, pentru a saptea oara consecutiv, in ultimul act al turneului de la Monte Carlo, spaniolul castigand in fata lui Andy Murray. Rafa a inceput mai bine semifinala si a castigat primul set cu 6-4.

Scotianul a revenit rapid in meci si a egalat situatia pe tabela dupa ce s-a impus in setul doi cu 6-2. Din pacate pentru el, Andy a gresit destul de mult in decisiv, iar Nadal nu a ratat oportunitatile ivite. A fost 6-1 pentru Nadal, iar liderul mondial merge in finala dupa o partida extrem de disputata (a durat doua ore si 58 de minute).

Interesant este faptul ca Rafa, detinatorul en-titre al titlului, este neinvins din anul 2005 la turneul de la Monte Carlo.

In finala, Nadal se va duela cu compatriotul David Ferrer, jucator care l-a eliminat in sferturile de finala de la Australian Open.

Ferrer a trecut in semifinale in doua seturi, scor 6-3, 6-2, de Jurgen Melzer, austriacul fiind cel care l-a eliminat in turul precedent pe Roger Federer, favoritul numarul doi al competitiei.

Ieșirea lui Dorinel, analizată la TV„E inacceptabil! Educația se poate face prin multe alte metode”
09:19
Ieșirea lui Dorinel, analizată la TVE inacceptabil! Educația se poate face prin multe alte metode”
Surpriza Chiricheș FCSB nu l-a mai scos pe fundaș de pe lista de Superligă + Ce fotbalist nu va mai juca pentru campioană până în iarnă
20.09
Surpriza Chiricheș FCSB nu l-a mai scos pe fundaș de pe lista de Superligă + Ce fotbalist nu va mai juca pentru campioană până în iarnă
Munteanu, scuză uluitoareAntrenorul și-a explicat furia: „Ce sunt eu aici, antrenor de paie?”
00:27
Oțelul acuză arbitrajul Dorinel Munteanu „Am avut penalty clar! Arbitrul s-a bucurat mai mult decât galeria lui Dinamo când a dat 11 metri pentru ei”
10:17
Oțelul acuză arbitrajul Dorinel Munteanu „Am avut penalty clar! Arbitrul s-a bucurat mai mult decât galeria lui Dinamo când a dat 11 metri pentru ei”