MotoGP: Brad Binder a câștigat Marele Premiu al Austriei / Marc Marquez, locul 15

Brad Binder (KTM) a câştigat, duminică, Marele Premiu al Austriei, a XI-a etapă a Campionatului Mondial de MotoGP, desfăşurată în condiţi mixte, pe pistă uscată şi pistă umedă în final.

Cursa de la Spielberg a fost foarte spectaculoasă în ultima sa parte, în care ploaia a udat circuitul.

Cu puţin înainte să înceapă ploaia, lider era Francesco Bagnaia (Ducati Lenovo), dar italianul a fost întrecut de spaniolul Marc Marquez (Honda). Noul lider şi un grup de patru piloţi au intrat la boxe pentru a schimba motocicletele cu unele echipate cu pneuri de ploaie, cu trei tururi înaintea finalului.

Sud-africanul Binder însă a riscat şi a rămas pe pistă cu pneuri slick, terminând cursa cu greu, dar reuşind să câştige un Grand Prix pentru a doua oară în cariera lui, informează News.ro.

Cu două tururi înainte de final, Marquez, cu pneuri de ploaie, a căzut şi a terminat pe locul 15.

Bagnaia a trecut al doilea linia de sosire, urmat de spaniolul Jorge Martin (Ducati Pramac), plecat din pole position. Atât Bagnaia, cât şi Martin au încheiat Marele Premiu austriac cu pneuri de ploaie.

Liderul clasamentului general, francezul Fabio Quartararo (Yamaha), a fost al şaptelea la Spielberg, dar se menţine pe primul loc la general, cu 181 de puncte.

Juan Zarco (Ducati Pracamc), locul 2 în clasamentul general înaintea cursei de la Spielberg, a căzut şi apoi a abandonat, cu zece tururi rămase de parcurs. El a pierdut, în aceste condiţii, poziţia sa în ierarhia piloţilor. Zarco, locul 4, cu 132 de puncte, a fost întrecut de Bagnaia, care a acumulat 134 de puncte, şi de spaniolul Juan Mir (Suzuki, locul 4 în Austria), tot cu 134 de puncte.

Etapa următoare, MP al Marii Britanii, va avea loc la 29 august, la Silverstone.

Alibec, certat „Nu ai cum să spui asta!”
11:22
FCSB - Gloria Buzău „Vor fi vreo 7 modificări” + Un jucător, pus la zid: „Jucăm cu Divizia C?”
09:49
Hagi, furios! 4 penalty-uri cerute de Farul cu Dinamo!
00:05
„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria,  jigniri xenofobe  la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
Alte sporturi
04.10
„Urâm România!” Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
04.10
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
04.10
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
„Câinii” se contrazicPolitic, nemulțumit de egalul cu Farul: vs. Golubovic: „1-1 e mai bine decât nimic”