Oțelul-Dinamo 1-1 Egal la Galați,  avantaj  Universitatea Cluj +51 foto
Oțelul - Dinamo (foto: Raed Krishan/GOLAZO.ro)

Oțelul-Dinamo 1-1Egal la Galați, avantaj Universitatea Cluj

• Oțelul Galați și Dinamo au făcut 1-1 în al doilea meci al etapei #10 din Liga 1
  • Selmani a deschis scorul din penalty în minutul 18, iar Maciel a egalat după doar patru minute

Etapa viitoare, Oțelul joacă în Giulești cu Rapid București, în timp ce Dinamo are meci acasă cu FC Botoșani.

Kopic e fericit  Trei dinamoviști de bază,  apți de joc  pentru duelul de la Galați

Cu Politic și Opruț refăcuți, însă pe banca de rezerve în prima repriză, Dinamo a deschis scorul la Galați din lovitură de la 11 metri.

Oțelul Galați - Dinamo (foto: Raed Krishan/GOLAZO.ro)

Oțelul Galați - Dinamo (foto: Raed Krishan/GOLAZO.ro) Oțelul Galați - Dinamo (foto: Raed Krishan/GOLAZO.ro) Oțelul Galați - Dinamo (foto: Raed Krishan/GOLAZO.ro) Oțelul Galați - Dinamo (foto: Raed Krishan/GOLAZO.ro) Oțelul Galați - Dinamo (foto: Raed Krishan/GOLAZO.ro)
+51 Fotografii
labels.photo-gallery

Selmani a fost faultat în careu de portarul Popescu și tot el a transformat penalty-ul în minutul 18. Oțelul a forțat după primirea golului și a răspuns prin Lameira, care a tras puțin pe lângă poarta apărată de Golubovic, iar în minutul 22 a reușit egalarea prin Maciel.

Arbitrul, chemat la VAR și în repriza a doua

În minutul 59, Cîrjan a atins mingea cu mâna după un duel cu Teles în propriul careu, iar arbitrul Flueran a decis că jocul poate continua după ce a analizat faza la monitorul VAR.

Caragea și-a încercat și el norocul la poarta lui Popescu, însă a tras mult peste poartă. La fel a făcut și Duric după contraatacul celor de la Oțelul din minutul 83.

Dinamo a fost aproape de victorie în minutul 90+1. Costin a pătruns în viteză pe partea dreaptă, i-a pasat lui Caragea, însă portarul Popescu i-a salvat pe gălățeni de la primul eșec acasă după patru luni.

Oțelul-Dinamo s-a terminat 1-1, iar trupa lui Dorinel Munteanu rămâne pe locul 2 și după etapa a 10-a, cu 17 puncte.

Dinamo are 16 puncte și poate pierde podiumul dacă Universitatea Craiova va câștiga pe terenului liderului Universitatea Cluj.

Oțelul Galați - Dinamo 1-1

Au marcat: Maciel (min. 22) / Selmani (min. 18, pen)

min. 90+6 - Arbitrul Flueran pune capăt partidei de la Galați

min. 90+1- schimbare Dinamo: a intrat Denis Politic în locul lui Selmani

min. 89 - uriașă ocazie a echipei lui Kopic: Costin a pătruns pe partea dreaptă, i-a pasat lui Caragea, însă Popescu și-a salvat echipa de la gol

min. 87 - Dorinel Munteanu mai face o schimbare: a ieșit autorul golului Maciel și a intrat Tănasă

min. 83 - șansă de gol pentru Oțelul: Duric primește mingea la marginea careului, însă trage peste poartă

min. 82 - schimbare la Dinamo: iese Mărginean, intră Raul Rotund

min. 79 - ocazie pentru Dinamo: Caragea pătrunde pe axuil central și trage din afara careului, însă mingea trece mult peste poartă

min. 66 - triplă schimbare și la Oțelul: au ieșit Cisse, Pop și Teles, au intrat Duric, Roșu și Adăscăliței

min. 60 - triplă schimbare la Dinamo: Ies Soro, Sivis și Amzăr, intră Opruț, Costin și Caragea

min.59 - Cîrjan a atins mingea cu mâna în propriul careu, arbitrul Flueran a mers la monitorul VAR, însă nu a acordat nimic.

• 9.678 spectatori asistă la meciul Oțelul Dinamo

min. 46 - a început repriza a doua

min. 45 - PAUZĂ LA GALAȚI

min. 22 - A EGALAT OȚELUL! Avantajul dinamoviștilor a durat doar patru minute. Maciel a înscris pentru gălățeni.

min. 21 - Oțelul, primul șut la poartă! Trupa lui Dorinel răspunde prin Lameira, care trage puțin pe lângă poarta apărată de Golubovic.

min. 18 - OȚELUL-DINAMO 0-1! Selmani transformă lovitura de la 11 metri și înscrie al cincilea gol al sezonului.

min. 15 - LOVITURĂ DE LA 11 METRI PENTRU DINAMO! Cartonaș galben pentru portarul Popescu. Execută Selmani.

min. 14 - fază suspectă în careul Oțelului, Selmani a fost oprit în careu de portarul Popescu, iar faza este analizată în camera VAR

min. 12 - schimbare la Oțelul: Tomasevici a fost înlocuit cu Miguel Silva. Portughezul este la primul meci al sezonului pentru echipa antrenată de Dorinel Munteanu

min. 10 - Croatul Tomasevic s-a accidentat și a făcut semn către banca Oțelului că nu mai poate continua partida

• Antrenorul Zeljko Kopic a înlocuit banderola pe care o poartă, cu steagul Croației și sigla echipei Dinamo, cu una de culoare neagră, în memoria lui Gheorghe Mulțescu. Și jucătorii evoluează la Galați cu banderole negre pe braț.

min. 1 - a început meciul

• Meciul de la Galați a început cu un moment de reculegere în memoria lui Gheorghe Mulțescu, dar și a victimelor indundațiilor care au lovit județul Galați.

20:15 Politic și Opruț, rezerve

Politic și Opruț ar putea intra pe parcursul partidei. Hakim Abdallah, Petru Neagu, Antonio Bordușanu, Josue Homawoo și Andrei Florescu sunt încă indisponibili și lipsesc din lotul deplasat de Dinamo la Galați.

• Stadion: Oţelul (Galaţi)
  • Arbitru: Flueran Viorel Nicusor (Craiova), A1: Popescu Adrian (Craiova), A2: Bucsi Imre-Laszlo (Sfântu Gheorghe) / Arbitru VAR: Găman George Cătălin (Craiova), Arbitru AVAR: Rusandu Lucian (Sfântu Gheorghe)

16.Gloria Buzău96

Munteanu ştie ce vrea de la Oțelul: „Să funcţioneze bine toate compartimentele”

Dorinel Munteanu a explicat ce aşteptări are de la Oţelul în meciul cu Dinamo.

„Va fi un meci foarte greu, cu o echipă care a început foarte bine campionatul, care are ca obiectiv calificarea în play-off.

Îmi doresc să rămânem pe aceeaşi poziţie în clasament, dar acest lucru se va realiza numai dacă vom trata jocul foarte serios.

Trebuie să avem o atitudine agresivă, un joc colectiv foarte bun, ridicat la nivel maxim din toate punctele de vedere, mental, fizic, organizatoric. Numai aşa putem face ca rezultatul final să fie de partea noastră.

Au jucători în formă, dar depinde şi de jucătorii noştri dacă [dinamoviștii] vor putea să facă şi în meciul cu noi ce au făcut în celelalte meciuri.

De aceea vreau un joc colectiv, bine organizat, să funcţioneze foarte bine toate cele trei compartimente”, a declarat tehnicianul.

Kopic remarcă defensiva lui Dorinel și spune că va fi un duel tare: „Toți iau meciul cu noi ca pe un derby”

„Meciul cu Oțelul Galați va fi unul dificil, este o echipă care primește foarte puține goluri.

Întotdeauna gândim că victoriile sunt importante, pentru puncte, pentru clasament, pentru mentalitate, pentru a continua să jucăm un fotbal de calitate.

Vom merge acolo să facem tot ce putem pentru a câştiga toate punctele. Toți adversarii privesc meciul cu noi ca pe un derby.

Am un mare respect pentru antrenorul lor, face o treabă foarte bună acolo, cu energie şi un nivel ridicat al disciplinei.

E normal să îşi dorească victoria cu noi. Dorinel Munteanu şi-a pus amprenta asupra jocului echipei, una puternică. Pe mine nu mă surprinde”, a spus antrenorul lui Dinamo.

Croatul l-a lăudat și pe „decarul” roș-albilor, mijlocaș cu contribuiții importante în acest sezon, în Liga 1 și în Cupa României:

„Din primul moment am crezut în Cătălin Cîrjan, este un jucător special, un profesionist desăvârșit, care se pregătește cu cea mai mare seriozitate”.

Ieșirea lui Dorinel, analizată la TV„E inacceptabil! Educația se poate face prin multe alte metode”
09:19
Ieșirea lui Dorinel, analizată la TVE inacceptabil! Educația se poate face prin multe alte metode”
Surpriza Chiricheș FCSB nu l-a mai scos pe fundaș de pe lista de Superligă + Ce fotbalist nu va mai juca pentru campioană până în iarnă
20.09
Surpriza Chiricheș FCSB nu l-a mai scos pe fundaș de pe lista de Superligă + Ce fotbalist nu va mai juca pentru campioană până în iarnă
Munteanu, scuză uluitoareAntrenorul și-a explicat furia: „Ce sunt eu aici, antrenor de paie?”
00:27
Oțelul acuză arbitrajul Dorinel Munteanu „Am avut penalty clar! Arbitrul s-a bucurat mai mult decât galeria lui Dinamo când a dat 11 metri pentru ei”
10:17
Oțelul acuză arbitrajul Dorinel Munteanu „Am avut penalty clar! Arbitrul s-a bucurat mai mult decât galeria lui Dinamo când a dat 11 metri pentru ei”