De neoprit  Dennis Man , gol și cu Milan! Și Mihăilă putea marca în victoria uriașă a Parmei
Denis Mann/Foto:Imago

De neopritDennis Man, gol și cu Milan! Și Mihăilă putea marca în victoria uriașă a Parmei

• Parma obține o victorie uriașă cu AC Milan, scor 2-1, într-un meci în care jucătorii români ai gazdelor au strălucit.
  • Dennis Man a înscris un gol, în timp ce Valentin Mihăilă a avut două șanse mari de a marca.

Dennis Man și Mihăilă au fost titulari și în runda a doua din Serie A. Iar impactul a fost imediat.

Parma - AC Milan. Dennis Man, gol și cu Milan! Și Mihăilă putea marca în victoria uriașă a Parmei

În minutul 2, Mihăilă l-a deschis excelent pe Valeri în partea stângă, care a pătruns în careul advers și a trimis un balon în fața porții. Acolo a apărut Man, care a reluat în plasă din 8 metri.

Al doilea gol în primele două etape din Serie A pentru român!

Două mari ocazii ratate de Mihăilă

Finalul de repriză le-a aparținut tot românilor, care au avut două șanse foarte mari. În minutul 44, Parma a declanșat un contraatac-fulger. Man a preluat spectaculos cu călcâiul, a pătruns în careu, dar a fost blocat în momentul șutului.

Mihăilă a fost pe fază și i-a suflat portarului advers mingea. A intrat în unghi însă, iar șutul său violent a izbit bara.

În prelungiri, același Mihăilă a fost lansat perfect spre poartă, dar a întârziat șutul și a fost ajuns din urmă de Tomori. A reușit până la urmă să strecoare balonul spre poartă, dar Maignan a respins cu piciorul.

În minutul 62, Man putea majora diferența, însă a șutat puțin pe lângă poartă. Milan a egalat patru minute mai târziu prin Pulisic, care a reluat simplu, în poarta goală, după o pătrundere a lui Leao.

Mihăilă și Man n-au prins finalul de meci pe teren, fiind înlocuiți în minutul 70, respectiv 74.

Parma a dat însă lovitura în minutul 77, după o fază similară cu cea de la reușita lui Man, doar că la finalizare a apărut Cancellieri.

Parma adună astfel 4 puncte după primele două etape în Serie A.

Parma - AC Milan 2-1

• Au marcat: Man (2), Cancellieri (77) / Pulisic (66)

FINAL

Min. 77 - GOOOL Parma! Almqvist trimite un balon în fața porții, de unde Cancellieri nu iartă și îl execută pe Maignan.

Min. 75 - Dennis Man este înlocuit de Almqvist.

Min. 70 - Mihăilă e înlocuit cu Del Prato.

Min. 66 - Gol Milan! Apărarea gazdelor cedează. Leao pătrunde spectaculos în careul de 6 metri și îi pasează în fața porții lui Pulisic, care nu iartă.

Min. 62 - Ocazie uriașă ratată de Man! Extrema primește balonul în partea stângă, driblează un adversar și își face mingea pe piciorul drept, însă o trimite puțin pe lângă poartă.

Min. 60 - Gol anulat pentru Parma. Bonny reușește să înscrie, însă VAR anulează reușita.

PAUZĂ

Min. 45+2 - Mihăilă e lansat perfect spre poartă, întârzie șutul și e ajuns din urmă de Tomori. Reușește până la urmă să strecoare balonul spre poartă, dar Maignan respinge cu piciorul.

Min. 44 - Bară Mihăilă! Fază superbă a Parmei, care declanșează un contraatac rapid. Man preia spectaculos cu călcâiul, intră în careu, dar e blocat în momentul șutului. Mihăilă e pe fază și îi suflă portarului advers mingea, intră în unghi și șutează violent, dar izbește bara.

Min. 42 - Man scapă spre poartă în partea dreaptă, întoarce pentru Sohm, dar acesta trage lamentabil pe lângă poartă.

Min. 2 - GOOL Dennis Man, 1-0! Mihăilă îl deschide excelent pe Valeri în partea stângă, care pătrunde în careul advers. Trimite un balon în fața porții, pe care Man îl reia în plasă din 8 metri.

Internaționalul român reușește al doilea gol al sezonului, după ce a deschis scorul și etapa trecută în remiza, scor 1-1, cu Fiorentina.

„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria,  jigniri xenofobe  la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
Alte sporturi
04.10
„Urâm România!” Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
MM îl apără pe Olaru  „E  jucătorul #1  din cariera mea de peste 30 de ani! Doar la Neșu am mai văzut asta”
Europa League
04.10
MM îl apără pe Olaru „E jucătorul #1 din cariera mea de peste 30 de ani! Doar la Neșu am mai văzut asta”
FCSB îi provoacă insomnii Patronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și  n-a mai putut să doarmă !”
04.10
FCSB îi provoacă insomniiPatronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și n-a mai putut să doarmă!”
FCSB îi provoacă insomnii Patronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și n-a mai putut să doarmă !”
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ   Mircea Lucescu  a anunțat convocările  pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
04.10
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ Mircea Lucescu a anunțat convocările pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ   Mircea Lucescu a anunțat convocările pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
„Nu vizionez!”  Duelul PAOK - FCSB,  neinteresant pentru Șumudică : „Pregăteam meciul cu Botoșani”
04.10
„Nu vizionez!” Duelul PAOK - FCSB, neinteresant pentru Șumudică: „Pregăteam meciul cu Botoșani”
„Nu vizionez!”  Duelul PAOK - FCSB, neinteresant pentru Șumudică : „Pregăteam meciul cu Botoșani”
Diaspora, izvorul României Mircea Lucescu aduce la națională un  golgeter austriac , cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
04.10
Diaspora, izvorul RomânieiMircea Lucescu aduce la națională un golgeter austriac, cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
Diaspora, izvorul României Mircea Lucescu aduce la națională un golgeter austriac , cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
Premieră la FCSB Primă după victoria cu PAOK: ce  bonus  primește fiecare jucător