CR7, între Agonie și extaz Portugalia - Slovenia 0-0, 3-0 d. pen. Lusitanii se califică în „sferturi”, unde vor întâlni  Franța
Portugalia - Slovenia, la Euro 2024 / Foto: Imago

CR7, între Agonie și extazPortugalia - Slovenia 0-0, 3-0 d. pen. Lusitanii se califică în „sferturi”, unde vor întâlni Franța

Calificare în lacrimi pentru Portugalia! Lusitanii au avut un meci mult mai dificil decât ar fi preconizat total.

Chiar dacă au controlat partida de la un capăt la celălalt, au avut momente în care au fost surprinși de către sloveni și îi putea costa foarte scump.

De fiecare dată, portarul Portugaliei, Diogo Costa, a avut intervenții excelente. Mai ales în două rânduri, în fața lui Benjamin Sesko, considerat unul dintre cei mai valoroși tineri jucători din lume.

De partea cealaltă, Portugalia a „pedalat” în gol timp de 90 de minute, fără ocazii foarte mari la poarta lui Oblak. Cu un Ronaldo insistent, dar neinspirat, cu foarte multe centrări inutile și prea puține pase luminoase.

Slovenia a stat la cutie, a închis spațiile și s-a mulțumit să contraatace. Și a făcut-o foarte bine timp de 105 minute.

La ultimul minut al primei reprize de prelungiri, după un contact în careu, Daniel Orsato a indicat punctul cu var. Cristiano Ronaldo și-a asumat executarea loviturii de la 11 metri, însă în fața lui s-a aflat un Jan Oblak fabulos, în zi de grație, care a intuit unde va trage.

În minutul 115, Sesko a fost foarte aproape de „a-l pensiona” pe veteranul Pepe (41 de ani). I-a furat mingea și a scăpat singur cu Costa, însă portarul lui Porto a avut o intervenție excelentă, care a ținut tabela imaculată.

S-a ajuns la 11 metri, unde același Diogo Costa a fost magistral. A apărat trei execuții și i-a calificat pe portughezi în sferturile de finală, acolo unde vor înfrunta Franța, pe 6 iulie, la Hamburg.

• Diogo Costa a devenit primul portar din istoria Euro 2024 care a reușit să pareze trei lovituri de departajare.
  • De partea cealaltă, Slovenia este singura echipă din istoria turneelor finale de Euro sau Mondiale care este eliminată după patru rezultate de egalitate (0-0 cu Portugalia după 120 de minute) din patru partide disputate.
alt-text alt-text
Diogo Costa

Portugalia - Slovenia 0-0 (3-0 pen.)

Portugalia se califică în „sferturi”, după ce o învinge pe Slovenia cu 3-0, după executarea loviturilor de departajare!

• Bernardo Silva (Portugalia) - marchează 3-0.
  • Verbic (Slovenia) - ratează: 2-0
  • Bruno Fernandes (Portugalia) - marchează: 2-0
  • Balkovec (Slovenia) - ratează: 1-0
  • Ronaldo (Portugalia) - marchează: 1-0
  • Ilicic (Slovenia) - ratează: 0-0

Min. 120+1: Final de meci! Se trece la executarea loviturilor de departajare.

Min. 117: Dublă schimbare Portugalia: ies Pepe și Cancelo, intră Neves și Semedo.

Min. 115: CE OCAZIEEEE!!! Sesko îi fură mingea lui Pepe, rămâne singur cu Costa, dar portarul portughez are o intervenție INCREDIBILĂ, cu piciorul.

Min. 111: Antrenorul Sloveniei, Matjaz Kek este eliminat!

Min. 108: Ocazie, Portugalia! Palhinha reia cu capul, însă Oblak se întinde excelent și respinge peste bară.

Min. 107: Cartonaș galben Slovenia! Balkovec este avertizat.

Min. 106: Cartonaș galben Slovenia! Bijol este avertizat.

Min. 106: Schimbare Slovenia: Iese Elsnik, intră Ilicic.

Min. 106: Se reia partida!

Cristiano Ronaldo cedează și izbucnește în plâns! Colegii încearcă să-l îmbărbăteze.

Ronaldo a clacat nervos

Min. 105+1: Pauză!

Min. 105: Ratareeee!!! Cristiano Ronaldo trage în stânga lui Oblak, dar portarul sloven intuiește și respinge fantastic.

Cristiano Ronaldo ratează de la 11 metri

Min. 103: Orsato indică lovitură de la 11 metri pentru Portugalia!

Min. 99: Cartonaș galben Slovenia! Gorenc Stankovic a fost avertizat.

Min. 91: S-a reluat partida.

Min. 90+5: Final de meci! Duelul merge în prelungiri

Min. 89: Ocazie uriașă, Portugalia! Cristiano Ronaldo ajunge singur cu Jan Oblak, dar trage modest, iar portarul slovenilor reține în siguranță.

Min. 86: Schimbare Slovenia: iese Stojanovic, intră Verbic.

Min. 76: Schimbare Portugalia: iese Leao, intră Conceicao.

Min. 74: Dublă schimbare Slovenia: ies Mlakar și Sporar, intră Gorenc Stankovic și Celar.

Min. 65: Schimbare Portugalia: iese Vitinha, intră Diogo Jota.

Min 60: Șansă mare, Slovenia! Sesko trece de Pepe în viteză, ajunge față-n față cu Diogo Costa, însă șutează lamentabil și mingea se scurge în afara terenului.

Min. 55: Ocazie, Portugalia! Ronaldo șutează tare, din lovitură liberă, dar Oblak se plasează bine și boxează balonul.

Min. 47: Încă o șansă, Portugalia! Bernardo Silva trage tare, din careu, însă mingea zboară peste poartă, din câțiva metri.

Min. 46: A început repriza secundă!

Min. 45+3: Final de primă repriză.

Min. 45+2: Bară, Portugalia! Palhinha trage pe jos, iar mingea șterge bara.

Min. 44: Slovenul Sesko trage de la mare distanță, dar fără probleme pentru Diogo Costa.

Min. 37: Cartonaș galben Slovenia! Karnicnik este avertizat pentru henț.

Min. 34: Ocazie mare, Portugalia! Ronaldo trage tare, din lovitură liberă, dar mingea trece milimetric peste poartă.

Min. 32: Cartonaș galben Slovenia! Drkusic este avertizat pentru un fault tactic asupra lui Leao.

Min. 31: Ronaldo lovește balonul cu capul, moale, iar Oblak reține în siguranță.

Min. 13: Încă o șansă pentru lusitani! Bernardo Silva centrează la colțul lung, dar Ronaldo și B.Fernandes nu reușesc să ajungă balonul.

Min. 5: Ocazie, Portugalia! Ruben Dias șutează din câțiva metri, însă nu nimerește poarta.

➡️ Fanii Portugaliei fac spectacol înainte de meci:

➡️ Suporterii sloveni sunt în stadion cu o oră și jumătate înainte de meci și își fac „încălzirea”:

Slovenia a învins Portugalia în luna martie

Portugalia și Slovenia s-au întâlnit o singură dată într-un meci direct, chiar în urmă cu trei luni. Atunci, într-o partidă amicală, Slovenia s-a impus surprinzător cu scorul de 2-0, prin golurile marcate de Tomi Max Elsnik și Adam Gnezda Cerin.

Roberto Martinez nu are probleme de lot, însă ar putea avea probleme cu suspendările, dacă Portugalia se va califica în „sferturi”. În pericol sunt Cristiano Ronaldo, Francisco Conceicao, Joao Palhinha, Pedro Neto și Ruben Neves.

De partea cealaltă, în pericol la Slovenia din aceleași considerente sunt Jaka Bijol, Zan Celar, Petar Stojanovic și Zan Vipotnik. Nici slovenii nu au probleme cu accidentările.

Parcursul celor două formații până în optimi

Portugalia

• Portugalia – Cehia 2-1 (Hranac 69 aut., Conceicao 90+2/ Provod 62)
  • Portugalia - Turcia 3-0 (B.Silva 21, Akaydin 28 aut., B.Fernandes 56)
  • Portugalia - Georgia 0-2 (Kvaratskhelia 2, Mikautadze 57 pen.)

Slovenia

• Slovenia – Danemarca 1-1 (Janza 77/Eriksen 17)
  • Slovenia – Serbia 1-1 (Karnicnik 69/ Jovic 90+5)
  • Slovenia - Anglia 0-0
CUM MERGEM LA MONDIALE  GOLAZO.ro simulează cum ar arăta  traseul din preliminariile CM  dacă tragerea la sorți ar fi acum
EURO 2024
03.07
CUM MERGEM LA MONDIALE GOLAZO.ro simulează cum ar arăta traseul din preliminariile CM dacă tragerea la sorți ar fi acum
Audiență record  Câți români s-au uitat la  România - Olanda  + câți bani încasează Pro TV
03.07
Audiență record Câți români s-au uitat la România - Olanda + câți bani încasează Pro TV
Audiență record  Câți români s-au uitat la România - Olanda + câți bani încasează Pro TV
Ștergeți-vă lacrimile! Imagini copleșitoare cu „tricolorii” după înfrângerea cu Olanda »  „Zidul galben”  a refuzat să părăsească stadionul
EURO 2024
02.07
Ștergeți-vă lacrimile!Imagini copleșitoare cu „tricolorii” după înfrângerea cu Olanda » „Zidul galben” a refuzat să părăsească stadionul
Ștergeți-vă lacrimile! Imagini copleșitoare cu „tricolorii” după înfrângerea cu Olanda » „Zidul galben” a refuzat să părăsească stadionul
Program complet sferturi Cum arată duelurile pentru semifinale la Euro 2024: urmează  Spania - Germania !
EURO 2024
02.07
Program complet sferturiCum arată duelurile pentru semifinale la Euro 2024: urmează Spania - Germania!
Program complet sferturi Cum arată duelurile pentru semifinale la Euro 2024: urmează Spania - Germania !