Premier League Liverpool regaseste drumul spre victorie/ Arsenal invinge pe Manchester City

Fernando Torres a adus cea de-a doua victorie a celor de la Liverpool in Premier League din actualul sezon. Cormoranii au inscris de trei ori, insa Carragher a gresit poarta, astfel ca elevii lui Roy Hodgson au invins pe Blackburn cu 2-1. Arsenal a profitat de cele 85 de minute de inferioritate numerica ale celor de la Manchester City si s-a impus in cea de-a noua etapa cu 3-0.

Torres inscrie pentru LiverpoolFoto: Reuters

Grecul Kyrgiakos a deschis scorul pe Anfield, insa "cormoranii s-au vazut egalati dupa ce Carragher a respins un balon in proprie poarta. Dupa doar trei minute, Fernando Torres a indreptat greseala, inscriind primul sau gol din august incoace. Liverpool castiga, insa nu paraseste zona de jos a clasamentului, ocupand locul 18, cu noua puncte acumulate.

In ultima partida a etapei a noua, Dedryck Boyata a primit direct cartonasul rosu in minutul 5 pentru un fault la Chamakh in calitate de ultim aparator, iar Manchester City a jucat 85 de minute cu un om mai putin pe teren. Elevii lui Mancini au incercat sa tina piept "Tunarilor" insa un un-doi intre Arshavin si Nasri a dus la deschiderea scorului (min. 20). Cu patru minute inainte de pauza, Joe Hart a negat londonezilor sansa de a se desprinde la doua goluri, aparand penalty-ul lui Fabregas.

In repriza secunda, Song si Bendtner au gasit spatii libere prin defensiva adversa si au stabilit scorul final: 3-0 pentru elevii lui Arsene Wenger.

Etapa a noua:

Sambata:

Tottenham - Everton 1-1 (Van der Vaart '20/ Baines '17)

Birmingham - Blackpool 2-0 (Ridgewell '36, Zigic '56)

Chelsea - Wolverhampton 2-0 (Malouda '23, Kalou '81)

Sunderland - Aston Villa 1-0 (Dunne '25-autogol)

West Bromwich - Fulham 2-1 (Mulumbu '17, Fortune '40/ Carson '9-autogol)

Wigan Athletic - Bolton 1-1 (Rodallega '59/ Elmander '66)

West Ham United - Newcastle 1-2 (Cole '12/ Nolan '23, Carroll '69)

Duminica:

Stoke City - Manchester United 1-2 (Tuncay '81/ Hernandez '27, '86)

Liverpool - Blackburn 2-1 (Kyrgiakos '48, Torres '53/ Carragher '51-autogol)

Manchester City - Arsenal 0-3 (Nasri '20, Song '65, Bendtner '87)