Roger Federer, eliminat in optimi la Roma: Nu ar fi trebuit sa pierd

Finalist de doua ori la Mastersul de la Roma, elvetianul Roger Federer nu a reusit sa treaca la editia din acest an de faza optimilor, fiind eliminat in trei seturi de francezul Richard Gasquet. Dezamagit de modul in care a gestionat finalul meciului, Federer priveste insa partea plina a paharului: va avea cateva zile in plus pentru a se odihni, inainte de a incepe pregatirea pentru Roland Garros.

Roger Federer, eliminat in optimi la RomaFoto: Reuters

Dupa un meci de doua ore si 20 de minute, Roger Federer a parasit turneul de la Roma, Richard Gasquet castigand pentru a doua oara in cariera sa in fata elvetianului, scor 4-6, 7-6(2), 7-6(4).

"Am avut multe sanse, dar nu am putut face diferenta. E ghinion. Am jucat bine, insa spre final nu am mai facut-o si este dezamagitor. Parea ca pot castiga meciul in doua seturi, dar dupa am cazut putin. Apoi eram convins ca pot sa castig al treilea set, dar trebuie sa recunoastem si meritele lui Gasquet, care a facut un meci mare. Cred ca nu ar fi trebuit sa pierd acest meci si de aceea e suparatoare aceasta eliminare", a declarat Federer la conferinta de presa.

"Partea buna e ca am cateva zile in plus pentru odihna, apoi ma voi intoarce la antrenamentele dure pentru Roland Garros. In fond, aceasta eliminare nu e un lucru rau deoarece nu-mi va afecta pregatirea pentru Roland Garros, ma voi descurca", a adaugat elvetianul, care anul trecut a parasit turneul de la Roma inca din turul al doilea, pierzand in fata lui Ernests Gulbis.

"Am facut un meci foarte bun si dupa cum va imaginati sunt foarte fericit ca l-am invins pe Federer. Acest lucru nu se intampla prea des si trebuie sa ma bucur de acest moment. Loveste rapid cu forehand-ul, suprafata de joc este si ea foarte rapida, conditiile au fost dificile, dar am incercat sa joc bine deoarece nu aveam nimic de pierdut. Nu pot sa-mi fac jocul cand simt presiune", a mentionat si francezul Richard Gasquet, care in sferturi il va intalni pe cehul Tomas Berdych.

FCSB PRINDE VITEZĂ   VIDEO CU GOLUL  » Revanșa lui Tavi Popescu: „dublă” cu reușită superbă din lovitură liberă! Clasamentul actualizat
06.10
FCSB PRINDE VITEZĂ VIDEO CU GOLUL » Revanșa lui Tavi Popescu: „dublă” cu reușită superbă din lovitură liberă! Clasamentul actualizat
FCSB PRINDE VITEZĂ  VIDEO CU GOLUL » Revanșa lui Tavi Popescu: „dublă” cu reușită superbă din lovitură liberă! Clasamentul actualizat
Hagi, assist și roșu!  Ianis a reușit o pasă de gol la meciul 100 pentru Rangers, dar  a fost eliminat  pe final
06.10
Hagi, assist și roșu! Ianis a reușit o pasă de gol la meciul 100 pentru Rangers, dar a fost eliminat pe final
Hagi, assist și roșu!  Ianis a reușit o pasă de gol la meciul 100 pentru Rangers, dar  a fost eliminat pe final
GOL COMIC  VIDEO Doi rapidiști s-au încurcat între ei la golul doi! FC Botoșani- Rapid 2-0, continuă criza giuleștenilor. Clasamentul actualizat
06.10
GOL COMIC VIDEO Doi rapidiști s-au încurcat între ei la golul doi! FC Botoșani- Rapid 2-0, continuă criza giuleștenilor. Clasamentul actualizat
„Veţi afla zilele viitoare”   Șumudică, misterios  după Botoșani - Rapid 2-0, legat de ce le-a transmis jucătorilor
06.10
„Veţi afla zilele viitoare” Șumudică, misterios după Botoșani - Rapid 2-0, legat de ce le-a transmis jucătorilor
„Veţi afla zilele viitoare”  Șumudică, misterios după Botoșani - Rapid 2-0, legat de ce le-a transmis jucătorilor
Schimbat imediat   Panțîru a greșit la gol, iar telefonul patronului  l-a scos din echipă  în doar câteva minute!
06.10
Schimbat imediat Panțîru a greșit la gol, iar telefonul patronului l-a scos din echipă în doar câteva minute!
Schimbat imediat  Panțîru a greșit la gol, iar telefonul patronului l-a scos din echipă în doar câteva minute!
Maxim, erou la Gaziantep VIDEO: Internaționalul român, decisiv în meciul cu Beșiktaș + reușită anulată a lui Sorescu
06.10
Maxim, erou la Gaziantep VIDEO: Internaționalul român, decisiv în meciul cu Beșiktaș + reușită anulată a lui Sorescu
SHOW LA GIRONA VIDEO: Gazzaniga a reușit să apere 3 penalty-uri în victoria cu Bilbao, 2-1!
Campionate
06.10
SHOW LA GIRONA VIDEO: Gazzaniga a reușit să apere 3 penalty-uri în victoria cu Bilbao, 2-1!
Adnan Golubovic   Povestea incredibilă a  portarului lui Dinamo . Jefuit și amenințat, cu ambii genunchi făcuți praf: „Mama și tata vor afla abia când vor citi asta”
06.10
Adnan Golubovic Povestea incredibilă a portarului lui Dinamo. Jefuit și amenințat, cu ambii genunchi făcuți praf: „Mama și tata vor afla abia când vor citi asta”
Adnan Golubovic   Povestea incredibilă a portarului lui Dinamo . Jefuit și amenințat, cu ambii genunchi făcuți praf: „Mama și tata vor afla abia când vor citi asta”