Roma Masters: Djokovic, finala de vis cu Nadal

Novak Djokovic a obtinut biletul pentru finala Mastersului de la Roma, sarbul trecand in trei seturi dupa o partida echilibrata, scor 6-1, 3-6, 7-6(2) de Andy Murray. In ultimul act al competitiei, numarul doi mondial se va duela cu Rafael Nadal (va fi a patra finala dintre cei doi in 2011, dupa Indian Wells, Miami si Madrid).

Novak DjokovicFoto: Reuters

Disputa dintre Djokovic si Murray a fost una superba, cei doi jucatori ridicand de multe ori publicul in picioare. Nole a intrat mai repede in meci, iar primul set i-a revenit cu un categoric 6-1. Partida parea sa se indrepte catre o victorie categorica a sarbului, dar surprinzator Murray s-a impus cu 6-3 in setul doi, iar semifinala avea sa fie decisa intr-un al treilea set.

Andy a avut sansa de a inchide disputa la scorul de 5-4 pe propriul serviciu, dar Djokovic a facut rebreak-ul, iar in tie-break avea sa fie jucatorul mai puternic. S-a terminat 7-2 pentru sarb, iar in marea finala vom avea inca un duel de vis intre "Nole" si "Rafa'.

La Roma, Djokovic si Nadal vor bifa cea de-a patra finala de turneu Masters din acest an, interesant fiind faptul ca in primele trei (Indian Wells, Miami si Madrid) s-a impus sarbul. Partida va incepe la ora 17.15, urmand sa fie in direct pe Digisport+.

Ieșirea lui Dorinel, analizată la TV„E inacceptabil! Educația se poate face prin multe alte metode”
09:19
Ieșirea lui Dorinel, analizată la TVE inacceptabil! Educația se poate face prin multe alte metode”
Surpriza Chiricheș FCSB nu l-a mai scos pe fundaș de pe lista de Superligă + Ce fotbalist nu va mai juca pentru campioană până în iarnă
20.09
Surpriza Chiricheș FCSB nu l-a mai scos pe fundaș de pe lista de Superligă + Ce fotbalist nu va mai juca pentru campioană până în iarnă
Munteanu, scuză uluitoareAntrenorul și-a explicat furia: „Ce sunt eu aici, antrenor de paie?”
00:27
Oțelul acuză arbitrajul Dorinel Munteanu „Am avut penalty clar! Arbitrul s-a bucurat mai mult decât galeria lui Dinamo când a dat 11 metri pentru ei”
10:17
Oțelul acuză arbitrajul Dorinel Munteanu „Am avut penalty clar! Arbitrul s-a bucurat mai mult decât galeria lui Dinamo când a dat 11 metri pentru ei”