Roma Masters: Rafa Nadal s-a calificat in semifinale, dupa o victorie in fata lui Andy Murray

Tenismenul spaniol Rafael Nadal s-a calificat in semifinalele turneului Masters 1000 de la Roma, dupa ce a reusit sa-l invinga in trei seturi, 1-6, 6-3, 7-5, pe britanicul Andy Murray, intr-o partida din sferturile de finala ale competitiei de la Foro Italico, dotata cu premii in valoare de 2.884.675 euro.

Rafael Nadal, la RomaFoto: atpworldtour

Nadal, castigatorul ultimelor doua editii ale Openului Italiei, va juca in penultimul act cu Grigor Dimitrov, care a profitat de abandonul germanului Tommy Haas, dupa primul set, castigat cu 6-2 de bulgar, informeaza Agerpres.

Sarbul Novak Djokovic, al doilea favorit al turneului gazduit de capitala italiana, care a trecut in sferturi, cu 7-5, 4-6, 6-3, de spaniolul David Ferrer, il va avea ca adversar in cealalta semifinala pe canadianul Milos Raonic, invingator cu 6-3, 5-7, 6-2 in fata francezului Jeremy Chardy.

Semifinale Roma Masters:

Milos Raonic (8) - Novak Djokovic (2)

Rafael Nadal (1) - Grigor Dimitrov

Ieșirea lui Dorinel, analizată la TV„E inacceptabil! Educația se poate face prin multe alte metode”
09:19
Ieșirea lui Dorinel, analizată la TVE inacceptabil! Educația se poate face prin multe alte metode”
Surpriza Chiricheș FCSB nu l-a mai scos pe fundaș de pe lista de Superligă + Ce fotbalist nu va mai juca pentru campioană până în iarnă
20.09
Surpriza Chiricheș FCSB nu l-a mai scos pe fundaș de pe lista de Superligă + Ce fotbalist nu va mai juca pentru campioană până în iarnă
Munteanu, scuză uluitoareAntrenorul și-a explicat furia: „Ce sunt eu aici, antrenor de paie?”
00:27
Oțelul acuză arbitrajul Dorinel Munteanu „Am avut penalty clar! Arbitrul s-a bucurat mai mult decât galeria lui Dinamo când a dat 11 metri pentru ei”
10:17
Oțelul acuză arbitrajul Dorinel Munteanu „Am avut penalty clar! Arbitrul s-a bucurat mai mult decât galeria lui Dinamo când a dat 11 metri pentru ei”