UTA dezbină Unirea Costache îi aduce lui Rednic  prima victorie  în acest sezon + Fază de penalty în minutul 12
Unirea Slobozia-Uta Arad, live de la ora 19:00

UTA dezbină UnireaCostache îi aduce lui Rednic prima victorie în acest sezon + Fază de penalty în minutul 12

• UTA a învins-o pe Unirea Slobozia cu 1-0 și obține primul succes în acest sezon
  • Costache a marcat pentru trupa lui Mircea Rednic, care părăsește penultimul loc în clasament

Unirea Slobozia a suferit prima înfrângere în Liga 1, 0-1 cu UTA lui Mircea Rednic. Oaspeții au dat lovitura în minutul 73 prin Costache, intrat după pauză în locul lui Cîmpanu.

UTA a câștigat primul meci în acest sezon și urcă de pe locul 15 în clasament aproape de zona playoff, peste Farul și CFR Cluj.

Unirea a început mai bine jocul, iar în minutul 12, fotbaliștii lui Mihalcea au cerut lovitură de la 11 metri. Aganovic a fost faultat în careul arădenilor, însă arbitrul Iulian Călin a lăsat jocul să continue, fără a consulte asistenții din camera VAR.

În minutul 29, Râpă a fost aproape de un gol spectaculos. Fundașul a vrut să centreze, însă mingea s-a îndreptat spre poarta apărată de Rusu, care a respins cu greu în corner. Prima repriză s-a încheiat cu o ratare a lui Fabry.

Etapa viitoare, UTA joacă acasă cu liderul Oțelul, iar Unirea Slobozia are meci în Gruia, cu CFR Cluj.

Unirea Slobozia - UTA Arad 0-1

• A marcat: Costache 73
  • Aproximativ 500 de spectatori asistă la meciul de la Clinceni

min. 84 - dublă schimbare la Unirea: au intrat Coadă și Dorobanțu, au ieșit Perianu și Gele, iar la UTA a intrat Halaf și au intrat Fabry

min.73 - 0-1 UTA! Costache deschide scorul pentru UTA după o pasă a lui Fabry

min. 69 - încă o schimbare la UTA: intră Joao Pedro, iese Cristian Mihai

min. 62 - schimbări în cele două echipe: la UTA au ieșit Cîmpanu și Ezekiel și au intrat Costache și Cristea, iar la Unirea a ieșit Camara și intră Afalna

min. 46 - a început repriza a doua, schimbare la UTA: a ieșit Trif, a intrat Diogo Rodrigues

min. 45 - pauză la Clinceni

min. 34 - Șansă uriașă pentru arădeni! Fabry a tras din afara careului, însă mingea a fost deviată de fundașii Unirii în corner.

min. 29 - UTA are prima șansă de gol la Clinceni! Cornel Râpă a vrut să centreze, însă a fost aproape de un gol spectaculos. Portarul Rusu a scos cu greu în corner.

min. 27 - ocazie Unirea Slobozia! Fotbaliștii lui Mihalcea, aproape de gol în urma unei lovituri libere executate de Aganovic. Tușierul a semnalizat însă ofsaid.

min. 12 - Aganovic a fost faultat în careu, însă arbitrul Iulian Călin a dictat continuarea jocului, fără să consulte camera VAR

• Stadion: Clinceni
  • Arbitru: Călin Iulian (Ştefăneşti - Argeş), A1: Bucsi Imre-Laszlo (Sfântu Gheorghe - Covasna), A2: Marin Nicusor (Suseni - Argeş)/ Arbitru VAR: Bîrsan Marcel (Bucureşti - Bucureşti), Arbitru AVAR: Constantinescu Andrei (Bucureşti )

Nou-promovată în Liga 1, Unirea Slobozia este surpriza începutului de sezon. Ialomițenii sunt neînvinși după primele 3 etape și caută să-și continue forma pozitivă și după partida cu UTA.

O victorie (1-0 cu Farul Constanța) și două rezultate de egalitate (2-2 cu FCSB și 1-1 cu Hermannstadt) are echipa antrenată de Adrian Mihalcea în acest moment.

Echipa antrenată de Mircea Rednic caută prima victorie a sezonului, după ce a înregistrat două egaluri (1-1 cu Rapid, respectiv 0-0 cu U Cluj) și o înfrângere (2-4 cu Universitatea Craiova) în acest start de sezon.

Înaintea acestei partide, Unirea Slobozia se află pe locul al 6-lea, cu 5 puncte, în timp ce UTA este penultima în clasament, cu 2 puncte.

Adrian Mihalcea: „Ne luptăm pentru fiecare minge”

Antrenorul ialomițenilor a prefațat duelul cu UTA și este convins că meciul cu arădenii va fi unul de luptă și foarte dificil.

„Într-adevăr, jucăm a patra etapă, suntem în momentul de față neînvinși, dar în orice moment un joc contra echipei UTA Arad este un joc dificil. Au ceva schimbări în lot față de anul trecut, dar îl cunosc pe nea Mircea, îi cunosc capacitatea de a-și motiva echipa și în momente mai grele, de asta spun că ne așteaptă o partidă dificilă.

Ei vin după o serie de rezultate mai puțin bune, dar jocul în multe momente a fost condus de ei, deci în mare parte cam știu ceea ce ne va aștepta în meciul de mâine.

Vrem să continuăm această serie de rezultate pozitive, pentru noi, practic, ăsta este obiectivul în momentul de față și cred că avem capacitatea și resursele necesare să reușim acest lucru.

Este posibil să fie un meci de luptă, noi, până la urmă, nu avem un joc spectaculos, avem un joc bine organizat și încercăm cu metodele noastre și cu puterile noastre să reușim să înscriem goluri, ceea ce până în momentul de față am și reușit în fiecare meci.

Ne luptăm pentru fiecare minge, cam acesta este și stilul nostru, neavând în lot jucători de o calitate superioară, ci din contră, suntem toți focusați pe muncă și pe disciplină, astea sunt și atuurile noastre, ne bazăm pe organizare și, bineînțeles, pe orgoliul unei nou-promovate și elanul acesta al promovării”, a declarat tehnicianul Adrian Mihalcea înaintea duelului cu UTA Arad.

Mircea Rednic: „Sunt agresivi, se bat pentru fiecare minge”

Tehnicianul arădenilor a laudat jocul Sloboziei și la fel ca și Adrian Mihalcea a recunoscut că meciul va fi unul de luptă, dar speră ca elevii săi să obțină prima victorie a sezonului.

„Nu există meci ușor, plus că e un teren mic și întâlnim o echipă harnică, organizată. Slobozia stă bine din punct de vedere defensiv și au jucători de viteză în față. Am văzut meciurile pe care le-au jucat și numai asta a fost, organizare și contraatac.

Au jucători cu experiență, un Purece, un Aganovic, care și bat foarte bine loviturile libere. Nu au nici presiune mare, obiectivul lor este să se salveze de la retrogradare, mai mult ca sigur.

Slobozia e o echipă hărnicuță, gen Lopez, pe care l-am avut la echipă. Toată lumea muncește, sunt agresivi, se bat pentru fiecare minge.

O să fie un joc de luptă, de aceea mă bazez că jucătorii pe care îi am în echipă și care pot să facă diferența. Vreau ca băieții să fie 100% din punct de vedere fizic și mental.

Vrem să punem probleme, să ne creăm ocazii, dacă vrem să venim cu cele trei puncte. Mai ales ținând cont că sâmbătă ne așteaptă un meci foarte greu cu cei de la Galați”, a spus tehnicianul celor de la UTA Arad, Mircea Rednic.

Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența  grupei ideale  dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Campionatul Mondial
19.09
Grupa care ne duce la Mondial Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
„Săgețile” lui Dioszegi   Despre  Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
Liga 1
19.09
„Săgețile” lui Dioszegi Despre Ștefănescu: „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
„Săgețile” lui Dioszegi  Despre Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu  Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa Romaniei
19.09
Cupa României A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj, Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
U21 în Superliga  Cine le dă încredere  jucătorilor tineri : FCSB, CFR și Rapid nu prind TOP 5