U Craiova - Rapid 1-1  Remiză în derby!  Al șaselea egal  în 8 etape pentru giuleșteni +7 foto
Universitatea Craiova - Rapid

U Craiova - Rapid 1-1 Remiză în derby! Al șaselea egal în 8 etape pentru giuleșteni

• Universitatea Craiova și Rapid au remizat, scor 1-1, în derby-ul etapei a 8-a din Liga 1.
  • Golurile au fost marcate de Cristopher Braun (min. 17) şi Alexandru Mitriţă (min. 32).
I-a adus înlocuitor  Deși se vorbește de prelungirea contractului lui Ianis Hagi, antrenorul lui Rangers insistă că  nu-l vrea

Rapid a avut două ocazii uriașe în primele 3 minute, dar nu a reușit să le valorifice.

Prima oportunitate a venit dintr-o centrare a lui Rareș Pop, care l-a surprins pe experimentatul Bancu, dar șansa a fost irosită.

A doua ocazie a fost o centrare trimisă de Petrila, care a trecut printre colegii săi fără a găsi ținta.

Mitriţă, prea altruist, Braun taxează

În minutul 15, Mitriță, principalul marcator al oltenilor, aflat singur cu portarul, a încercat să paseze decisiv către Baiaram.

Pasa a fost prea slabă și Pașcanu a reușit să devieze balonul

Două minute mai târziu, la un corner al Craiovei, rapidiștii au plecat pe contraatac.

Braun a primit o pasă de la Petrila și, profitând de viteza sa, a reușit să înscrie printre picioarele lui Popescu, marcând pentru 1-0.

Penalty pentru Universitatea Craiova

După golul marcat, giuleștenii au redus ritmul și s-au așezat în apărare, așteptând ocaziile de contraatac.

Într-un atac al craiovenilor, Koljic a protejat mingea în fața lui Săpunaru, a fost tras de fundaș și a căzut în careu. Arbitrul a acordat penalty fără ezitare.

Mitriță a transformat lovitura de la 11 metri cu succes, restabilind egalitatea la un sfert de oră după ce oltenii au primit golul.

Petrilă, pasă de gol și aproape de gol

Dintr-o lovitură liberă, Claudiu Petrila a lovit bara transversală a porții lui Popescu, care a fost surprins, așteptându-se la o centrare din partea atacantului.

Cu un minut înainte de pauză, giuleștenii erau aproape de a primi penalty, după o fază în care Koljic a intrat în contact cu Pașcanu în careu.

Istvan Kovacs a acordat inițial lovitura de pedeapsă, dar, după consultarea sistemului VAR, a revenit asupra deciziei și a anulat lovitura de la 11 metri.

Repriza secundă, nicio schimbare

Repriza secundă a început într-un ritm mai domol, ambele echipe evitând riscurile pe care și le-au asumat în prima parte a jocului.

Săpunaru, jucătorul care evoluează sub tratament cu infiltrații din cauza unei accidentări, a avut o primă repriză decentă în confruntarea cu oltenii, în ciuda faptului că a fost responsabil la lovitura de pedeapsă acordată oltenilor.

Fotbalistul a reușit să joace cu aproximativ 15 minute mai mult decât în meciul cu Poli Iași, când a fost pentru prima oară titular în acest sezon.

Mora, unul dintre cel mai buni jucători ai Universității Craiova

Carlos Mora, unul dintre cei mai buni jucători de pe teren, a trimis o centrare în careu, însă lovitura de cap trimisă de Andrei Ivan a trecut peste poartă.

În minutul 76, tot Mora îl găsește pe Mitriță, care a scăpat singur cu portarul Siegrist, dar acesta s-a poziționat impecabil, forțându-l pe atacantul oltenilor să trimită mingea pe lângă poartă.

În minutul 90, Andrei Ivan, aflat lângă poarta lui Siegrist, a încercat să se întoarcă și să marcheze, dar Pașcanu a intervenit prompt și a respins mingea.

Vestea bună pentru olteni: Vladimir Screciu a revenit pe teren după accidentarea suferită în luna martie a acestui an.

Universitatea Craiova - Rapid 1-1

Au marcat: Alexandru Mitriță (32) / Cristopher Braun (17)

Min. 90 - Final de meci

Min. 87 - Screciu intră în locul lui Căpățînă, iar Mora este schimbat de Barbu.

Min. 80 - Publicul a cerut o intervenție medicală, iar ambulanța traversează terenul pentru a ajunge la tribună.

Meciul este întrerupt. Persoana care a avut nevoie de intervenția medicilor este transportată pe picioarele sale la ambulanță.

Min. 79 - Borza a intrat pe teren în locul lui Braun, care are probleme medicale

Min. 75 - Mitriță a scăpat spre poartă, dar Siegrist îi închide unghiul, iar atacantul oltenilor trimite pe lângă poartă.

Universitatea Craiova - Rapid Universitatea Craiova - Rapid Universitatea Craiova - Rapid Universitatea Craiova - Rapid Universitatea Craiova - Rapid
+7 Fotografii
labels.photo-gallery

Min. 74 - Iese Hasani și intră Papeau

Min. 73 - Bană trimite un șut periculos de la distanță, dar trece pe lângă poarta lui Siegrist.

Min. 68 - Iese Săpunaru și intră Ignat, iar Pop este înlocuit cu Micovschi.

Min. 65 - Schimbare! Iese Baiaram şi intră Bană, iar Andrei Ivan intră în locul lui Elvir Koljic.

Min. 54 - Petrila iese pe margine, resimțind faultul lui Baiaram.

Min. 53 - Baiaram primește un cartonaș galben, după ce l-a călcat pe Claudiu Petrila pe picior cât timp era la pământ.

Min. 51 - Ștefan Vlădoiu primește un cartonaș galben, după un fault asupra lui Petrila.

Min. 46 - Partida s-a reluat

Min. 45 - Pauză la Craiova

Min. 45+1 - Kovacs a acordat inițial un penalty în favoarea giuleștenilor, dar, după consultarea sistemului VAR, a revenit asupra deciziei și a anulat-o.

Min. 33 - GOL! Mitriţă reuşeşte să îl învingă pe Siegrist de la punctul cu VAR.

Min. 31 - Koljic cade în careu și protestează. Arbitrul îi acordă un cartonaș galben lui Săpunaru și oferă penalty oltenilor!

Min. 28 - Claudiu Petrila este avertizat cu un galben

Min. 27 - Grego Sierra încasează un cartonaș galben

Min. 17 - GOL! Cristopher Braun a reuşit să treacă de apărarea craiovenilor şi să înscrie printre picioarele lui Popescu.

Min. 15 - Ocazie imensă ratată de olteni! Mitriță a pătruns în careu, era în poziție foarte bună de șut, dar a decis să paseze către Baiaram. Totuși, Pașcanu intervine salvator.

Min. 12 - Elvir Koljici primeşte un cartonaş galben.

Min. 1: Rareş Pop pătrunde în careu şi îl surprinde cu o centrare pe Bancu, dar mingea este respinsă de olteni.

• Stadion: Ion Oblemenco
  • Arbitru: Kovacs Istvan (Carei) / A1: Marica Mihai Marius (Bistriţa), A2: Neacşu George Florin (Câmpulung Muscel) / Arbitru VAR: Popa Cătălin (Piteşti), Arbitru AVAR: Omuţ Marius (Satu Mare)

Universitatea Craiova a pierdut etapa trecută derby-ul cu Dinamo, în timp ce Rapidul a înregistrat prima victorie a sezonului, la Iași, scor 2-1.

Șumudică: „Pornim cu șansa a doua”

Craiova și Rapid s-au întâlnit de 10 ori de la revenirea giuleștenilor în Liga 1. Oltenii au câștigat de șase ori, iar Rapid s-a impus în șase dueluri. Ultima victorie a giuleștenilor în Bănie a fost în iulie 2022, scor 1-0.

„Cu siguranță ne va aștepta o partidă dificilă. De fapt toate meciurile sunt grele.

Întâlnim o echipă bună, o echipă care ne este superioară în momentul de față din punct de vedere al punctajului, e clar. Va fi o luptă și vom vedea.

Încerc să schimb mentalitatea, agresivitatea, modul de lucru. Nu este ușor, dar sunt ferm convins că pe zi ce trece vom arăta din ce în ce mai bine și mergem să ne batem, cu toate că, în opinia mea, plecăm cu șansa a doua în acest joc.

Sper să mă întorc cu un punct sau cu trei puncte, deoarece orice punct este important pentru target-ul nostru de a ajunge în play-off.

Orice meci este important, indiferent dacă este cu ultima clasată sau cu prima clasată, noi îl vom trata la fel”, a declarat Marius Șumudică la conferință.

Rapid, aproape de primul transfer tare promis de Șumudică

Giuleștenii ar putea bifa primul transfer în mandatul lui Marius Șumudică. Rapid îl vrea pe polonezul Mariusz Stepinski, atacant la Omonia Nicosia, anunță sport.ro.

Stepinski ar putea ajunge în Giulești în schimbul sumei de 500.000 de euro. Fotbalistul cotat la 1,4 milioane euro a mai evoluat la Aris Limassol, Hellas Verona, Lecce, Chievo Verona, Nantes, Ruch Chorzow, FC Nuremberg, Wisla Krakow și Widzew Lodz.

Veste bună în Bănie: Screciu revine cu Rapid!

Vladimir Screciu revine după accidentarea care l-a împiedicat să participe cu naționala României la Campionatul European din Germania. Mijlocașul este anunțat titular la derby-ul cu Rapid.

„Va fi un meci destul de dificil, având în vedere că au schimbat antrenorul. Au un antrenor cu experiență, care cunoaște fotbalul românesc.

Nu făcut un joc foarte bun în ultimul meci, nu am avut nici echilibrul defensiv din ultimele meciuri.

Trebuie să demonstrăm că am avut o zi mai slabă (n.r. în meciul cu Dinamo) și să facem un meci bun. Noi trebuie să demonstrăm în fiecare meci că suntem mai buni, atunci putem să spunem că suntem favoriți.

Trebuie să creștem mult în joc și să fim mult mai constanți.

Faptul că suntem pe stadionul nostru este important, la fel de importante sunt și cele trei puncte.

Doar o dată m-am întâlnit cu el (n.r. Marius Șumudică), am făcut egal și a câștigat la penalty-uri. Este important să facem un meci bun și să avem un rezultat pozitiv”, a declarat Gâlcă la conferința de presă.

Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența  grupei ideale  dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Campionatul Mondial
19.09
Grupa care ne duce la Mondial Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
„Săgețile” lui Dioszegi   Despre  Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
19.09
„Săgețile” lui Dioszegi Despre Ștefănescu: „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
„Săgețile” lui Dioszegi  Despre Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu  Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa Romaniei
19.09
Cupa României A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj, Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
U21 în Superliga  Cine le dă încredere  jucătorilor tineri : FCSB, CFR și Rapid nu prind TOP 5