Vaslui - FC Brasov 4-0/ Prima finala pentru Vaslui

Succes categoric pentru FC Vaslui in returul semifinalei cu Brasov (4-0, dupa 0-1 in prima mansa) si o calificare in premiera in finala Cupei, acolo unde moldovenii vor intalni pe CFR Cluj.

O prima jumatate de ceas perfecta pentru FC Vaslui: Raul Costin a deschis scorul printr-o executie magistrala din lovitura libera (a nimerit vinclul de la 25 de metri), in minutul 29. La un minut distanta, Wesley a majorat cu o lovitura de cap, din centrul careului.

Abia la 2-0 pentru moldoveni, Brasovul a izbutit sa iasa din propria jumatate: cea mai buna situatie au avut-o in minutul 41, cand sutul lui Roman a fost respins de Kuciak in marginea careului, dar Ilyes a intarziat executia.

In ultimul minut al primei reprize, Wesley a ratat un penalty: trimite in bara!!!

Brasovenii au avut o sansa buna prin Catalin Munteanu (48) in debutul reprizei secunde, dar mijlocasul nu a putut relua din apropierea portii.

Sperantele ardelenilor s-au naruit in minutul 52: Lucian Sanmartean a trimis in plasa, din lovitura libera, si a dus scorul la 3-0. Dupa alte cateva minute, situatia Brasovului s-a agravat definitiv - Abrudan a fost eliminat dupa o brutalitate comisa asupra lui Costly.

Minutul 72 "incununeaza opera": Sanmartean, impecabil joi seara, centreaza in fata portii, de unde Costly reia sub transversala - 4-0.

Finala FC Vaslui - CFR Cluj se va juca la 26 mai, pe stadionul din Iasi.

* articol publicat inițial pe Hotnews.ro

Alibec, certat „Nu ai cum să spui asta!”
Liga 1
11:22
FCSB - Gloria Buzău „Vor fi vreo 7 modificări” + Un jucător, pus la zid: „Jucăm cu Divizia C?”
Liga 1
09:49
Hagi, furios! 4 penalty-uri cerute de Farul cu Dinamo!
Liga 1
00:05
„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria,  jigniri xenofobe  la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
Alte sporturi
04.10
„Urâm România!” Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
Nationala
04.10
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
Liga 1
04.10
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
„Câinii” se contrazicPolitic, nemulțumit de egalul cu Farul: vs. Golubovic: „1-1 e mai bine decât nimic”