VIDEO Arsenal - Atletico Madrid 1-1/ Defensiva de fier a madrilenilor - Griezmann a adus egalarea în minutul 82

Arsenal şi Atletico Madrid au încheiat la egalitate partida de pe "Emirates Stadium", scor 1-1, în manşa tur din semifinalele Europa League. Echipa lui Diego Simeone a evoluat din minutul 10 cu un om în minus, dar a obţinut o remiză nesperată. Golul egalării a fost marcat de Antoine Griezmann în minutul 82, iar Atletico Madrid are acum prima șansă la calificarea în finala Europa League.

Gazdele au deschis scorul prin Alexandre Lacazette (61'), iar Antoine Griezmann a închis tabela în minutul 82.

În minutul 10, de la Atletico a fost eliminat croatul Sime Vrsaljko, după ce a primit al doilea cartonaş galben. Trei minute mai târziu, Diego Simeone a fost trimis în tribună pentru proteste vehemente.

Rezumatul meciului Arsenal vs Atletico Madrid.

Ce a spus Diego Simeone:

"Aceşti jucători sunt nişte eroi. Ei au rezistat 90 de minute, după tot acest sezon şi mai ales în zece oameni", au fost primele cuvinte ale argentinianului Simeone la finalul partidei de pe "Emirates Stadium".

"A fost dur. Arbitrul a decis să-l elimine pe Vrsaljko şi, după am crezut că un jucător al lui Arsenal merita un cartonaş galben. Am protestat şi arbitrul mi-a cerut să plec... Eu respect arbitrii. Dar toată lumea face greşeli. Însă a trebuit să supravieţuim în Europa League, chiar şi în zece oameni. Nu vezi prea des să se întâmple aşa ceva. Dar acest meci îmi dă încredere pentru retur. Această apărare fantastică va rămâne în istoria europeană a lui Atletico", a mai spus tehnicianul echipei madrilene.

Arsene Wenger: "Vom merge la Madrid şi vom încerca să marcăm"

"Am condus cu 1-0 şi am avut în mâinile noastre un rezultat magnific. Ştiam că nu putem comite erori şi chiar dacă am avut multe ocazii, nu am reuşit să le fructificăm. Dacă analizăm prestaţia noastră şi modul în care a decurs jocul, este cel mai rău rezultat posibil pentru noi", a declarat Wenger la finalul partidei de pe Emirates Stadium.

"Puteam fi calificaţi deja, însă acest lucru nu s-a întâmplat. Portarul lor a avut multe intervenţii decisive, iar dacă faci o greşeală, ei ştiu să profite de ea. Acum ştim însă ceea ce avem de făcut. Noi jucăm întotdeauna la victorie, aşa că vom merge la Madrid şi vom încerca să marcăm şi să ne calificăm în finală. Sarcina noastră este clară", a mai spus antrenorul francez, care se va despărţi la finalul acestui sezon de Arsenal, echipă pe care a pregătit-o în ultimii 22 de ani.

Au evoluat echipele:

Arsenal: Ospina - Monreal, Koscielny, Mustafi, Bellerin - Wilshere, Xhaka, Ramsey - Özil, Welbeck – Lacazette. Antrenor: Arsene Wenger.

Atletico Madrid: Oblak - Vrsaljko, Gimenez, Godin, Hernandez – Correa (Savic 75'), Saul, Partey, Koke – Griezmann (Torres 86'), Gameiro (Gabi 65'). Antrenor: Diego Simeone.

În cealaltă semifinală, Olympique Marseille a câștigat partida de pe teren propriu cu Salzburg, scor 2-0. Golurile au fost marcate de Florian Thauvin 15' şi Clinton Njie 63'.

Rezumatul meciului Marseille vs Salzburg.

Meciurile retur vor avea loc la 5 mai.

Ultimul act al Europa League va avea loc în data de 16 mai, pe "Parc Olympique Lyonnais" (Lyon). Câştigătoarea semifinalei Marseille vs Salzburg va fi "gazdă" în finală.

Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența  grupei ideale  dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Campionatul Mondial
19.09
Grupa care ne duce la Mondial Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
„Săgețile” lui Dioszegi   Despre  Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
19.09
„Săgețile” lui Dioszegi Despre Ștefănescu: „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
„Săgețile” lui Dioszegi  Despre Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu  Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa Romaniei
19.09
Cupa României A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj, Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
U21 în Superliga  Cine le dă încredere  jucătorilor tineri : FCSB, CFR și Rapid nu prind TOP 5