VIDEO Barcelona - Chelsea 3-0/ Messi, eroul calificarii in sferturile Champions League

Dupa 1-1 pe "Stamford Bridge", Barcelona a obtinut o victorie neasteptat de usoara in fata celor de la Chelsea, scor 3-0, in mansa a doua a optimilor Champions League. Echipa lui Ernesto Valverde s-a calificat astfel pentru a 11-a oara consecutiv in sferturile competitiei. Lionel Messi a fost eroul partidei de pe "Camp Nou", argentinianul reusind o "dubla" si o pasa de gol.

HotNews.roFoto: Hotnews

Rezumatul partidei Barcelona vs Chelsea.

Messi s-a aflat intr-o zi de gratie, a reusit o "dubla" (3' si 63') si a ajuns la 100 de goluri marcate in Champions League. Argentinianul a oferit si o pasa decisiva pentru Dembele (20'), care si-a trecut in cont primul sau gol pentru echipa de pe "Camp Nou".

La meci au asistat 97.183 spectatori.

Topul marcatorilor din Champions League (cu exceptia calificarilor):

117: Cristiano Ronaldo (a inscris pentru Manchester United si Real Madrid)

100: Lionel Messi (Barcelona)

71: Raul Gonzalez (Real Madrid, Schalke)

56: Ruud van Nistelrooy (PSV Eindhoven, Manchester United, Real Madrid)

53: Karim Benzema (Lyon, Real Madrid)

50: Thierry Henry (Monaco, Arsenal, Barcelona)

48: Zlatan Ibrahimovic (Ajax, Juventus, Internazionale Milano, Barcelona, AC Milan, PSG, Manchester United)

48: Andriy Shevchenko (Dinamo Kiev, AC Milan, Chelsea)

46: Filippo Inzaghi (Juventus, AC Milan)

45: Robert Lewandowski (Dortmund, Bayern)

Dupa ce s-a impus cu 5-0 in prima mansa a dublei cu Besiktas, Bayern Munchen avea de indeplinit o simpla formalitate la Istanbul, insa tehnicianul Jupp Heynckes a tratat foarte serios partida si a trimis in teren cel mai bun 11.

Astfel, bavarezii au obtinut o noua victorie clara, scor 3-1, calificandu-se pentru a saptea oara la rand in sferturile Champions League. Alcantara 18', Gonul 46' (autogol) si Wagner 84' au inscris pentru oaspeti, iar Vagner Love a punctat pentru Besiktas, in minutul 59.

Jupp Heynckes a devenit, miercuri, primul antrenor cu 11 victorii consecutive in Champions League.

Rezumatul meciului Besiktas vs Bayern Munchen.

Echipele calificate in sferturile Champions League: Real Madrid, Liverpool, Juventus, Manchester City, Sevilla, AS Roma, Bayern Munchen si Barcelona.

Tragerea la sorti a sferturilor Champions League va avea loc vineri, la Nyon (de la ora 13:00).

* articol publicat inițial pe Hotnews.ro

Michel Platini, propunere bizară Fostul șef al UEFA: „Să se joace în 10 oameni”
Diverse
20.09
Dinamo, la limită  Dacă  Selmani  primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Liga 1
20.09
Dinamo, la limită Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Dinamo, la limită  Dacă Selmani primește galben diseară, Kopic nu va mai avea opțiuni de atacant
Ultimatum pentru Drăguș Antrenorul lui Trabzonspor, avertisment pentru atacantul român: „Ori muncește, ori nu va mai fi aici”