VIDEO FOTOGALERIE CM 2018: Uruguay vs Franța 0-2 / Franța, pentru a șasea oară în semifinale - Varane și Griezmann au frânt visul sud-americanilor

Franța este prima semifinalistă a Campionatului Mondial din Rusia, trupa lui Didier Deschamps obținând o victorie facilă în fața Uruguayului, națională care primise un singur gol până în faza sferturilor de finală. Fără Edinson Cavani pe teren, sud-americanii au început curajos partida de pe Nizhny Novgorod Stadium, dar entuziasmul lor a fost anihilat rapid de francezi. Varane a deschis scorul pe finalul primei reprize, pentru ca apoi Uruguayul să rateze cea mai mare ocazie pe care a avut-o. După ce l-a servit pe Varane la primul gol, Antoine Griezmann a stabilit scorul final in minutul 61, profitând și de o gafă incredibilă a portarului Muslera. A fost 2-0 pentru Franța, care va bifa a șasea semifinală la un Campionat Mondial.

• În semifinale, Franța va juca împotriva învingătoarei dintre Brazilia și Belgia pe 10 iulie, la Sankt Petersburg, de la ora 21:00.
  • Antoine Griezmann a fost declarat jucătorul meciului Uruguay vs Franţa.

Aici poți vedea golurile înscrise de Varane și Griezmann.

Desfășurarea livetext a partidei Uruguay vs Franța:

Final de meci. Uruguay vs Franta 0-2. Pentru prima data dupa anul 2006, Franta va juca in semifinalele Campionatului Mondial.

90+3' Didier Deschamps efectueaza ultima schimbare. Antoine Griezmann, omul partidei, este inlocuit de Fekir. Ajuns la marginea terenului, atacantul lui Atletico Madrid este imbratisat de selectioner. Cei doi zambesc, Franta este aproape de calificarea in semifinale.

90' Cinci minute de prelungiri. Fanii Uruguayului continua sa isi incurajeze favoritii.

88' Imagine emotionanta la o lovitura libera a Frantei. Aflat in zid, Gimenez nu isi poate stapani lacrimile. Griezmann trage peste poarta. Il vedem din nou pe Gimenez. Fundasul Uruguayului plange in hohote, fiind constient ca soarta partidei este deja scrisa.

87' A doua schimbare in echipa Frantei: iese Mbappe, intra Dembele.

80' Doar zece minute pana la finalul partidei. Misiunea sud-americanilor devine imposibila.

79' Didier Deschamps face o mutare defensiva: iese Tolisso, intra N'Zonzi.

73' Ultima schimbare in echipa sud-americanilor: iese Nandez, intra Urreta. Tabarez nu a riscat sa il trimita in teren pe Cavani.

73' Tolisso trimite de la marginea careului spre vinclu, mingea trece putin peste poarta lui Muslera.

66' Mbappe a exagerat dupa un duel cu un adversar, Godin a incearcat sa il ridice pe jucatorul lui PSG si a inceput o adevarata incaierare intre cele doua formatii. Arbitrul a calmat cu greu spiritele, iar Rodriguez si Mabppe s-au ales cu cate un cartonas galben. Pogba a ramas nepedepsit dupa un gest nesportiv fata de Nandez.Jucatorul lui Manchester United ar fi ratat semifinala daca era avertizat.

61' Gool Franta! Antoine Griezmann suteaza de la aproximativ 18 metri, Muslera incearca sa respinga, dar scapa incredibil balonul in poarta. Uruguay - Franta 0-2.

59' Oscar Tabarez ia masuri si face doua schimbari: ies Stuani si Bentancur, intra Gomez si Rodriguez. Sud-americanii mai au la dispozitie 30 de minute pentru a reusi macar sa trmita partida in prelungiri.

53' Antoine Griezmann centreaza de la colt, mingea este indepartata de apararea sud-americanilor, dar doar pana la Pavard. Acesta trage din afara careului, dar rateaza tinta.

50' O noua faza fixa pentru "Les Bleus". De data aceasta responsabilitatea executarii loviturii libere ii revine lui Mbappe. Jucatorul lui PSG executa bine si ii da ceva emotii lui Muslera, care respinge cu dificultate.

48' Muslera le da emotii coechipierilor. A asteptat prea mult cu mingea la picior, iar Griezmann a fost aproape sa ii fure balonul. In cele din urma, mingea a iesit din francez in aut de poarta.

47' Lovitura libera pentru Franta. Acelasi Griezmann executa, insa sutul sau se duce direct in bratele lui Muslera.

46' S-a reluat meciul de pe Nizhny Novgorod Stadium. Nicio schimbare in cele doua formatii.

Fluier de final al primei reprize. Uruguay - Franta 0-1.

45' Prima repriza este prelungita cu doua minute.

44' Ocazie uriasa pentru Uruguay! Caceres loveste mingea cu capul de langa Pogba, dar Lloris are o parada fabuloasa si isi salveaza echipa. Balonul a ajuns la Godin, aflat la un metru de poarta, dar sutul sau s-a dus mult peste.

40' Gool Franta! Antoine Griezmann executa excelent o lovitura libera, Varane ii ia mingea din fata lui Stuani si inscrie cu o lovitura superba de cap. Echipa lui Didier Deschamps nu avusese niciun sut pe poarta pana in acest moment. Uruguay - Franta 0-1.

38' Bentancur vede cartonasul galben pentru un fault dur din spate asupra lui Tolisso. Daca Uruguay se va califica in semifinale, Bentancur va fi suspendat.

36' Matias Vecino trage de la marginea careului de 16 metri. Lloris este la post si prinde in siguranta. A fost al doilea sut al sud-americanilor pe spatiul portii lui Lloris.

35' Mbappe sprinteaza in flancul drept, reuseste sa centreze in fata portii, dar niciun coechipier nu se afla la primire.

33' Hernandez nu se lasa pana nu ii rupe tricoul lui Nandez. Fundasul francez vede primul cartonas galben al partidei.

25' Lipsesc inca ocaziile mari de gol, insa ritmul jocului este unul foarte bun. Cele doua aparari isi fac bine treaba pana in acest moment.

15' Giroud recentreaza cu capul spre Mbappe, aflat singur in careu. Jucatorul lui PSG se inalta si loveste la randul sau cu capul. Mingea aterizeaza doar pe plasa portii lui Fernando Muslera.

13' Lloris intervine excelent si respinge o minge trimisa destul de slab cu capul, dar care ar fi putut sa ii puna probleme apararii franceze.

10' Stuani are o intrare dura asupra lui Lucas Hernandez, dar scapa fara cartonas. Franta se alege cu o lovitura libera din partea stanga. Griezmann centreaza inalt in careu, dar Varane este incomodat de un adversar si reia cu capul mult pe langa poarta.

5' Stuani patrunde in careu pe partea dreapta, dar sutul sau din unghi, spre coltul lung, se duce departe de poarta lui Lloris.

4' Apararea francezilor da semne de slabiciune la primul atac mai periculos al sud americanilor. Dupa ce mingea a traversat careul printre jucatorii Frantei, Nandez i-a pasat in fata portii lui Stuani, dar pericolul a fost indepartat pana la urma de defensiva ametita a lui Didier Deschamps.

1' Nestor Pitana a fluierat inceputul primului meci din sferturile Campionatului Mondial din Rusia. Uruguay a avut lovitura de start.

Dupa partida dintre Uruguay si Franta, Nizhny Novgorod nu va mai gazdui niciun meci la CM 2018.

Jucatorii celor doua nationale au patruns pe gazon. Se intoneaza imnurile celor doua tari. "La Patria o la Tumba" rasuna pe stadionul Nizhny Novgorod, urmeaza "La Marseillaise".

Edinson Cavani lipsește din echipa de start a Uruguayului. Starul lui PSG nu s-a refăcut complet după accidentarea din optimi și este doar rezervă în partida cu Franța.

Echipele de start:

Uruguay: 1. Fernando Muslera - 22. Martin Caceres, 2. Jose Gimenez, 3. Diego Godin, 17. Diego Laxalt - 8. Nahitan Nandez, 14. Lucas Torreira, 15. Matias Vecino, 6. Rodrigo Bentancur -9. Luis Suarez, 11. Cristhian Stuani. Selecţioner: Oscar Washington Tabarez.

Rezerve: 12. Martin Campana, 23. Martin Silva - 4. Guillermo Varela, 19. Sebastian Coates, 13. Gaston Da Silva, 16. Maximiliano Pereira, 5. Carlos Sanchez, 7. Cristian Rodriguez, 10. Giorgian De Arrascaeta, 18. Maximiliano Gomez, 20. Jonathan Urretaviscaya, 21. Edinson Cavani.

Franța: 1. Hugo Lloris - 2. Benjamin Pavard, 5. Samuel Umtiti, 4. Raphael Varane, 21. Lucas Hernendez - 13. Ngolo Kante, 6. Paul Pogba, 12. Corentin Tolisso - 10. Kylian Mbappe, 9. Olivier Giroud, 7. Antoine Griezmann. Selecţioner: Didier Deschamps.

Rezerve: 16. Steve Mandanda, 23. Alphonse Areola - 19. Djibril Sidibe, 3. Presnel Kimpembe, 17. Adil Rami, 22. Benjamin Mendy, 15. Steven Nzonzi, 8. Thomas Lemar, 18. Nabil Fekir, 20. Florian Thauvin, 11. Ousmane Dembele.

Suspendat: Matuidi.

Arbitru: Nestor Pitana; arbitri asistenţi: Hernan Maidana, Juan Pablo Belatti (toţi din Argentina); Al patrulea oficial: Alireza Faghani (Iran).

Arbitru video: Massimiliano Irrati (Iatlia); arbitri asistenți video: Carlos Astroza (Chile), Mauro Vigliano (Argentina), Paolo Valeri (Italia).

Uruguay vs Franța, întâlniri directe:

• Confruntările precendente dintre Uruguay și Franța au fost extrem de echilibrate. Din șapte partide disputate, patru au fost remize albe. Uruguay a bifat două victorii, iar singurul succes al Franței datează din 1985.
  • Cele două naționale se confruntă pentru a patra oară la o Cupă Mondială, dar pentru prima dată într-o fază eliminatorie.
  • Ultimele două dueluri  dela Campionatul Mondial s-au încheiat 0-0, în faza grupelor de la edițiile din 2002 și 2010. Sud-americanii s-au impus cu 2-1 în faza grupelor ediției din 1966.
  • Ultima înfruntare între cele două echipe a fost într-o partidă amicală în 2013. Sud americanii s-au impus atunci cu scorul de 1-0, grație reușitei lui Luis Suarez.

De știut despre cele două formații:

• Uruguayul vizează să ajungă în semifinalele Campionatului Mondial pentru a cincea oară în istorie și pentru a doua oară la ultimele trei turnee.
  • Ultimele două confruntări din sferturi câștigate de sud-americani au avut loc în 1970 și 2010. Ultima lor înfrângere în această fază a competiției datează din 1966, când au pierdut cu 0-4 în fața Germaniei de Vest.
  • Edinson Cavani a înscris 45 de goluri pentru reprezentativa Uruguayului, iar la 12 dintre ele pasa decisivă a venit de la Luis Suarez.
  • Luis Suarez este cel mai bun marcator al naționalei din Uuruguay, cu 53 de goluri, dintre care șapte au fost înscrise la Campionatele Mondiale. Dacă va marca împotriva Franței, Suarez va va recodul deținut de Oscar Miguez, care are 8 goluri pentru Uruguay la CM.
  • Franța își propune să ajungă în semifinalele Cupei Mondiale pentru prima dată din anul 2006.
  • Francezii sunt neinvinși în ultimele nouă meci disputate împotriva sud-americanilor la Cupa Mondială (5 victorii, 4 remize).
  • Kylian Mbappe a marcat trei goluri până acum la actuala ediție a CM , fiind primul adolescent care înscrie atât de multe goluri la o Cupă Mondială, după Pele, care a marcat șase goluri pentru Brazilia în 1958.
  • Antoine Griezmann a marcat șase goluri în ultimele șase apariții în fazele eliminatorii ale unui turneu final (Campionat Mondial și Campionat European). Atacantul lui Atletico Madrid are doar două goluri din 12 șuturi la actuala ediție a CM, ambele fiind înscrise din penalty.
  • Franța nu a pierdut niciun meci în care a înscris Antoine Griezmann (12 victorii, două remize).
  • Uruguayul are o serie de şapte victorii consecutive, în care a primit un singur gol, marcat de Portugalia în optimile CM 2018. Elevii lui Oscar Tabarez au marcat 13 goluri, iar ultima lor înfrângere datează din noiembrie anul trecut, 1-2 cu Austria într-un meci amical.
  • Franţa are o singură înfrângere în ultimele sale 16 partide: 2-3 cu Columbia, într-o partidă amicală disputată în martie.  În ultimele opt meciuri, "Les Bleus" au opt victorii și două remize.
  • Uruguay a câștigat de două ori Campionatul Mondial (în 1930 și 1950), în timp ce Franța s-a impus la ediția din 1998.
  • Învingătoarea va înfrunta în semifinale câştigătoarea partidei dintre Brazilia şi Belgia.

Sursa foto: fifa.com / getty

Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența  grupei ideale  dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Campionatul Mondial
19.09
Grupa care ne duce la Mondial Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
„Săgețile” lui Dioszegi   Despre  Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
19.09
„Săgețile” lui Dioszegi Despre Ștefănescu: „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
„Săgețile” lui Dioszegi  Despre Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu  Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa Romaniei
19.09
Cupa României A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj, Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
U21 în Superliga  Cine le dă încredere  jucătorilor tineri : FCSB, CFR și Rapid nu prind TOP 5