VIDEO Garbine Muguruza, principala favorită, eliminată în sferturi la WTA Sydney

Garbine Muguruza (principala favorită după retragerea lui Ashleigh Barty) a fost eliminată în sferturile turneului "WTA 500" de la Sydney.

Garbine MuguruzaFoto: Rob Prange / Shutterstock Editorial / Profimedia

Iberica a fost învinsă în doua seturi, scor 6-4, 6-4, de Daria Kasatkina (26 WTA - Rusia). Meciul a durat o oră și 26 de minute.

Ocupantă a locului 3 în ierarhia mondială, Muguruza a avut în serviciu punctul nevralgic (a câștigat cu al doilea doar 36.8% din puncte), lucru care i-a permis adversarei să facă diferența de la retur.

Daria a făcut un break în primul set (singurul), iar în cel de-al doilea s-a impus de trei ori contra serviciului (Muguruza a bifat și ea două breakuri).

În urma acestui succes, Kasatkina a egalat scorul în meciurile directe cu Muguruza (3-3).

Semifinale Sydney:

Barbora Krejcikova (2) vs Anett Kontaveit (3)

Daria Kasatkina vs Paula Badosa (4).

Sydney Tennis Classic are loc în perioada 10-15 ianuarie, face parte din categoria "WTA 500" și are premii totale în valoare de $703.580.​

09:50
Rațiu, fulgerul lui Rayo  AS despre internaționalul român: „E o  piesă-cheie , pe radarul cluburilor din Premier, Bundesliga și Serie A”
10:08
Rațiu, fulgerul lui Rayo AS despre internaționalul român: „E o piesă-cheie, pe radarul cluburilor din Premier, Bundesliga și Serie A”
Rațiu, fulgerul lui Rayo  AS despre internaționalul român: „E o piesă-cheie , pe radarul cluburilor din Premier, Bundesliga și Serie A”
David Raya, eroul serii   Dublă paradă istorică în remiza cu Atalanta din  Liga Campionilor : „Incredibil”
Liga Campionilor
09:36
David Raya, eroul serii Dublă paradă istorică în remiza cu Atalanta din Liga Campionilor: „Incredibil”
CHAMPIONS LEAGUE  S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid  „roșu”  din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
19.09
CHAMPIONS LEAGUE S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid „roșu” din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
CHAMPIONS LEAGUE  S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid  „roșu” din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă