Gloria Buzau face o noua victima

Gloria Buzau a provocat socul optimilor de finala ale Cupei Romaniei, dupa eliminarea finalistei editiei anterioare, Poli Timisoara. Cele doua echipe au fost departajate doar dupa executarea loviturilor de la 11 metri, unde doar timisoreanul Gigel Bucur a ratat, permitand trupei lui Stefan Stoica sa mearga mai departe.

Jocul de la Buzau a fost unul interzis cardiacilor. Mai intai Poli Timisoara a fost la un pas de calificare dupa golul lui Stelian Stancu din minutul 77, dar Alin Litu a reusit sa impinga meciul in prelungiri, cu un gol venit in minutul 90+3. In timpul aditional situatia s-a inversat, Gloria reusind sa preia conducerea, dupa penaltiul transformat de Romeo Bunica in minutul 108, cel care inscrisese si in poarta Stelei, in jocul mult discutat din campionat. Stelian Stancu a punctat insa in minutul 119, cu un sut superb din afara careului mare, si cele doua echipe au avut nevoie de lovituri de departajare pentru a-si afla soarta in Cupa Romaniei.

Egalitatea s-a pastrat si dupa executarea primelor doua serii de suturi de la 11 metri, Bunica si Gheorghita marcand pentru gazde, iar Alexa si Ratiu transformand pentru banateni. Jozic a inscris apoi pentru Gloria iar Gigel Bucur, golgheterul Ligii Intai a ratat sansa de a restabili egalitatea, trimitand pe langa buturile lui Minca.

Costel Petre (Gloria) si Sorin Radoi (Poli) au transformat elegant, iar apoi Guda a adus bucuria in tribunele buzoiene, inscriind ultima lovitura a gazdelor, iar Gloria reuseste o calificare in extremis in sferturile de finala ale Cupei Romaniei.

Gloria Buzau devine astfel cosmarul timisorenilor, dupa ce a reusit sa se impuna si in intalnirea din campionat, unde trupa lui Stefan Stoica a castigat cu 2-1.

Decimați Efectele victoriei cu Germania: Spania va fi  fără 3 titulari  în semifinale » Ce s-a întâmplat cu „galbenul” lui Morata
EURO 2024
05.07
DecimațiEfectele victoriei cu Germania: Spania va fi fără 3 titulari în semifinale » Ce s-a întâmplat cu „galbenul” lui Morata
Decimați Efectele victoriei cu Germania: Spania va fi fără 3 titulari în semifinale » Ce s-a întâmplat cu „galbenul” lui Morata
Victorie la limită Dinamo câștigă al doilea  amical  din Slovenia: execuțiile de la distanță au făcut diferența
05.07
Victorie la limităDinamo câștigă al doilea amical din Slovenia: execuțiile de la distanță au făcut diferența
Victorie la limită Dinamo câștigă al doilea amical din Slovenia: execuțiile de la distanță au făcut diferența
Propunere  Hagi, soluția lui Panduru pentru  înlocuirea  lui Edi Iordănescu: „De ce e conflict de interese?”
05.07
Propunere Hagi, soluția lui Panduru pentru înlocuirea lui Edi Iordănescu: „De ce e conflict de interese?”
Propunere  Hagi, soluția lui Panduru pentru înlocuirea lui Edi Iordănescu: „De ce e conflict de interese?”
Transfer  George Pușcaș  ar putea evolua în Liga Campionilor » Anunțul făcut de Gazzeta dello Sport
05.07
TransferGeorge Pușcaș ar putea evolua în Liga Campionilor » Anunțul făcut de Gazzeta dello Sport
Transfer George Pușcaș ar putea evolua în Liga Campionilor » Anunțul făcut de Gazzeta dello Sport