Hanescu - Gilles Simon 6-4, 6-4, 6-2/ "Hane" - victorie de exceptie!

Victor Hanescu s-a calificat in turul 4 (optimi de finala) al turneului de Mare Slem de la Roland Garros dupa ce l-a invins clar, scor 6-4, 6-4, 6-2, pe francezul Gilles Simon, numarul 7 mondial. Romanul s-a instalat la conducerea partidei inca din primul set, jocul sau exact surprinzdu-l pe mult mai titratul Simon. In urmatorul tur, romanul il va intalni pe chilianul Fernando Gonzalez, al 12-lea cap de serie al competitiei.

Cap de serie numarul 30 la Roland Garros, Victor va primi 68.400 de euro si 180 de puncte ATP pentru performanta sa.

Cea mai buna performanta a lui Victor Hanescu a fost inregistrata in 2005, atunci cand romanul a ajuns pana in sferturile de finala, acolo unde a fost eliminat de Roger Federer.

Victor Hanescu - Gilles Simon 6-4, 6-4, 6-2

Primul set a durat 41 de minute, al doilea s-a terminat dupa 57 de minute, in timp ce al treilea a fost castigat de Hanescu in 44 de minute.

Novak Djokovic (SRB) - Sergiy Stakhovsky (UKR) 6-3, 6-4, 6-1

Philipp Kohlschreiber (GER) - Juan Carlos Ferrero (ESP) 6-4, 2-6, 6-4, 6-7 (3/7), 6-3

Turul 3

Fernando Verdasco (SPA) - Nicolas Almagro (SPA) 6-2, 7-6 (7/4), 7-6 (10/8)

Li Na (CHI) - Olga Govortsova (BLR) 7-5, 6-1

„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria,  jigniri xenofobe  la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
Alte sporturi
04.10
„Urâm România!” Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
MM îl apără pe Olaru  „E  jucătorul #1  din cariera mea de peste 30 de ani! Doar la Neșu am mai văzut asta”
Europa League
04.10
MM îl apără pe Olaru „E jucătorul #1 din cariera mea de peste 30 de ani! Doar la Neșu am mai văzut asta”
FCSB îi provoacă insomnii Patronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și  n-a mai putut să doarmă !”
04.10
FCSB îi provoacă insomniiPatronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și n-a mai putut să doarmă!”
FCSB îi provoacă insomnii Patronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și n-a mai putut să doarmă !”
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ   Mircea Lucescu  a anunțat convocările  pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
04.10
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ Mircea Lucescu a anunțat convocările pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ   Mircea Lucescu a anunțat convocările pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
„Nu vizionez!”  Duelul PAOK - FCSB,  neinteresant pentru Șumudică : „Pregăteam meciul cu Botoșani”
04.10
„Nu vizionez!” Duelul PAOK - FCSB, neinteresant pentru Șumudică: „Pregăteam meciul cu Botoșani”
„Nu vizionez!”  Duelul PAOK - FCSB, neinteresant pentru Șumudică : „Pregăteam meciul cu Botoșani”
Diaspora, izvorul României Mircea Lucescu aduce la națională un  golgeter austriac , cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
04.10
Diaspora, izvorul RomânieiMircea Lucescu aduce la națională un golgeter austriac, cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
Diaspora, izvorul României Mircea Lucescu aduce la națională un golgeter austriac , cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
Premieră la FCSB Primă după victoria cu PAOK: ce  bonus  primește fiecare jucător