Rezultate Români la JO - 6 august Ghelber, locul 9 în finală, la aruncarea ciocanului + Alina Rotaru s-a calificat în finală la săritura în lungime
Bianca Ghelber Foto: Instagram

Rezultate Români la JO - 6 augustGhelber, locul 9 în finală, la aruncarea ciocanului + Alina Rotaru s-a calificat în finală la săritura în lungime

• Marți, 6 august, sportivii români au intra din nou în concurs la Jocurile Olimpice de la Paris. Mai jos, rezultatele obținute de fiecare.
  • Jocurile Olimpice se desfășoară în perioada 26 iulie - 11 august și sunt transmise în România de TVR, Eurosport și platforma Max. Probele românilor sunt liveTEXT pe GOLAZO.ro.

După 9 zile de Jocuri Olimpice, România se clasează pe locul 15 în topul medaliilor, cu 7 adunate: 3 de aur, 3 de argint și un bronz.

• AUR: David Popovici (200 m liber); Florin Enache,Andrei Cornea (dublu vâsle); Simona Radiș, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereș, Adriana Adam, Maria Lehaci, Ancuța Bodnar, Roxana Anghel, Magda Rusu și Victoria Petreanu (canotaj 8+1)
  • ARGINT: Simona Radiș, Ancuța Bodnar (dublu vâsle); Ioana Vrînceanu, Roxana Anghel (dublu rame); Ionela Cozmiuc, Gianina van Groningen (dublu vâsle categorie ușoară);
  • BRONZ: David Popovici (100 m liber)

21:37 Bianca Ghelber, locul 9 în finala probei de aruncare a ciocanului

Bianca a ratat prima aruncare. La a doua a bifat 72,24 m, iar la a 3-a aruncare, 72,36m.

14:55 Oleg Nuță și Ilie Sprîncean s-au calificat în semifinalele probei de Kaiac-Canoe

Oleg Nuță și Ilie Sprîncean au terminat pe locul al 2-lea în sferturile de finală și au obținut calificarea în semifinalele cursei de Kaiac-canoe. 1 minut 40 de secunde a fost timpul obținut de sportivii români.

13:00 Alina Rotaru s-a calificat în finala probei la săritura în lungime

Alina Rotaru a sărit 6,63 metri la ultima încercare în calificările de la lungime și s-a clasat pe locul 5 în grupa sa și pe 9 la general, mergând în finală, chiar dacă nu a atins baremul (6,75 metri).

12:05 Alexandru Novac, locul 8 la aruncarea cu sulița

Alexandru Novac a încheiat pe locul al 8-lea în calificările probei de aruncare cu sulița. După ce a ratat prima încercare, sportivul din România a reușit să arunce 77.35 metri la a doua încercare și 81.08 metri la a treia.

11:35 Oleg Nuță și Ilie Sprîncean s-au calificat în sferturile probei de Kaiac-canoe la 500 m

Sportivii români au încheiat pe locul al 5-lea în calificări și au obținut calificarea în sferturile de finală ale probei de canotaj la 500m. 1 minut 41 de secunde și 58 de sutimi a fost timpul acestora.

Programul românilor la Jocurile Olimpice, marți 6 august

• ora 11:20 » Atletism (M, aruncarea suliței, calificări): Alexandru Novac
  • ora 11:30 » Kaiac-Canoe (M, C-2 500m, calificări): Oleg Nuță / Ilie Sprîncean
  • ora 12:15 » Atletism (F, săritura în lungime, calificări): Alina Rotaru
  • ora 14:50» Kaiac-Canoe (M, C-2 500m, sferturi de finală): Oleg Nuță / Ilie Sprîncean
  • ora 20:57 » Atletism (F, aruncarea ciocanului, FINALA): Bianca Ghelber
Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența  grupei ideale  dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Campionatul Mondial
19.09
Grupa care ne duce la Mondial Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
„Săgețile” lui Dioszegi   Despre  Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
19.09
„Săgețile” lui Dioszegi Despre Ștefănescu: „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
„Săgețile” lui Dioszegi  Despre Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu  Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa Romaniei
19.09
Cupa României A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj, Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
U21 în Superliga  Cine le dă încredere  jucătorilor tineri : FCSB, CFR și Rapid nu prind TOP 5