Liga 1 FC Vaslui - Unirea Urziceni 2-0/ Pe urmele Otelului

FC Vaslui a reusit sa pastreze cele trei puncte puse la bataie in meciul cu Unirea Urziceni, din a XXIII-a etapa a Ligii 1, inscriind pe final doua goluri. Stradaniile moldovenilor au fost rasplatite in ultimele minute: Lucian Sinmartean l-a pacalit pe portarul ialomitenilor cu un sut din afara careului (min. 81) si Adailton a inscris din lovitura libera (min.90+2).

Sinmartean (stanga) inscrie pentru VasluiFoto: Agerpres

Click aici pentru rezultatele si clasamentul Ligii 1!

Defensiva ialomitenilor a fost incercata din primele minute, prin suturile lui Genchev, Sinmartean sau Adailton. Cea mai mare ocazie a primei reprize a venit in minutul 37, la sutul in forta al lui Yero Bello, din stanga careului. Balonul a lovit insa bara si vasluienii au ramas fara gol in prima repriza.

Pericolul la poarta lui Kuciak a fost Scarlatescu, cel care, dupa doua minute de la ratarea lui Yero Bello, a avut sansa deschiderii scorului. Kuciak a parat insa sutul ialomiteanului si cele doua echipe au intrat la pauza la egalitate: 0-0.

Urziceniul a fost aproape de o surpriza in minutul 69, atunci cand Toba a patruns in careu cu mingea la picior, a driblat un jucator din defensiva adversa, insa a trimis pe langa poarta din zece metri. In minutul 76, Adrian Gheorghiu a trecut pe langa gol, dupa ce balonul trimis cu capul a fost respins de Curca in bara.

Ghinionul i-a parasit pe moldoveni in minutul 81, Lucian Sinmartean inscriind cu un sut in forta din afara careului (1-0). Dupa ce a inscris impotriva Stelei, Adailton a "lovit" din nou, inscriind cu un sut perfect din lovitura libera, in al doilea minut al prelungirilor.

Vaslui s-a impus cu 2-0 si s-a apropiat la cinci puncte de liderul Otelul (care are insa un meci in minus), urmand a-i intalni pe galateni in etapa viitoare (miercuri, 6 aprilie, ora 18:00).

Echipe de start:

FC Vaslui (antrenor Viorel Hizo): Kuciak, Genchev, Canu, Farkas, Milanov (Balace '66), Campano (Gheorghiu '46), Costin, Wesley, Sinmartean, Adailton, Yero Bello (Pouga '73)

Unirea Urziceni (antrenor Octavian Grigore): Curca, Blay (Mihalcea '86), Nicu, Mera, Tosca, Paduretu, Scarlatescu (Lupu '78), Muzac (Mustata '72), Toba, Apostol, Rusescu

Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența  grupei ideale  dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Campionatul Mondial
19.09
Grupa care ne duce la Mondial Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
„Săgețile” lui Dioszegi   Despre  Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
19.09
„Săgețile” lui Dioszegi Despre Ștefănescu: „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
„Săgețile” lui Dioszegi  Despre Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu  Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa Romaniei
19.09
Cupa României A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj, Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
U21 în Superliga  Cine le dă încredere  jucătorilor tineri : FCSB, CFR și Rapid nu prind TOP 5