Semifinale!  Naționala de minifotbal a României,  duel cu Kazahstan
România învinge Bosnia şi ajunge în semifinale.

Semifinale! Naționala de minifotbal a României, duel cu Kazahstan

• România s-a calificat în semifinalele Campionatului European de Minifotbal, după ce a învins gazda turneului.
  • După ce a învins Bosnia şi Herţegovina, România a bifat a 10-a semifinală la Campionatul European de minifotbal.
  • „Tricolorii” au încheiat grupa pe prima poziție, după victoriile cu Turcia (9-0) și Polonia (5-2) și remiza cu Ungaria (0-0).
  • Ulterior, românii au trecut în optimi de Georgia, scor 3-0.
Surpriza România Adversarii ne văd departe la EURO 2024

Bosniacii au avut prima ocazie majoră în minutul doi, când au profitat de o pasă greșită a „tricolorilor” și s-au apropiat periculos de poarta apărată de Nițu, care a reușit să respingă un șut puternic.

România a răspuns rapid, iar după două șuturi blocate, Viorel Șaim a deschis scorul printr-o fază fixă excelent executată.

Ulterior, golgheterul naționalei noastre, Vlad Mocanu, a marcat dintr-o lovitură de la 7 metri.

Al treilea gol a fost înscris tot în poarta gazdelor, printr-o fază similară primei reușite, tot prin Șaim.

22 de ani
are cel mai tânăr jucător al selecționatei României de minifotbal

Cel mai tânăr fotbalist al echipei noastre naționale, Raul Dumitrovici, a mărit avantajul, cu un gol din apropierea liniei porții după un șut trimis de Ungur.

Gazdele au marcat golul de onoare dintr-un penalty în minutul 50, după ce căpitanul Mihai Popa a avut o intervenție spectaculoasă ca ultim apărător și a respins mingea din fața porții goale.

În semifinale, România se pregătește pentru un duel greu. Se va confrunta cu echipa națională a Kazahstanului.

Aceeași echipă pe care au învins-o dramatic în finala Campionatului Mondial de anul trecut, după un scor de 2-2 la finalul timpului regulamentar. Meciul a fost decis la loviturile de departajare, cu un incredibil 12-11.

Pe deasupra, România se va confrunta cu pierderea jucătorului Marius Balogh, suspendat pentru cumul de cartonașe.

• România a câștigat de șase ori Campionatul European de minifotbal: 2010, 2011, 2012, 2013, 2014 și 2015
  • „Tricolorii” au pierdut alte două finale: 2018, 2022.
CUM MERGEM LA MONDIALE  GOLAZO.ro simulează cum ar arăta  traseul din preliminariile CM  dacă tragerea la sorți ar fi acum
EURO 2024
03.07
CUM MERGEM LA MONDIALE GOLAZO.ro simulează cum ar arăta traseul din preliminariile CM dacă tragerea la sorți ar fi acum
Audiență record  Câți români s-au uitat la  România - Olanda  + câți bani încasează Pro TV
03.07
Audiență record Câți români s-au uitat la România - Olanda + câți bani încasează Pro TV
Audiență record  Câți români s-au uitat la România - Olanda + câți bani încasează Pro TV
Ștergeți-vă lacrimile! Imagini copleșitoare cu „tricolorii” după înfrângerea cu Olanda »  „Zidul galben”  a refuzat să părăsească stadionul
EURO 2024
02.07
Ștergeți-vă lacrimile!Imagini copleșitoare cu „tricolorii” după înfrângerea cu Olanda » „Zidul galben” a refuzat să părăsească stadionul
Ștergeți-vă lacrimile! Imagini copleșitoare cu „tricolorii” după înfrângerea cu Olanda » „Zidul galben” a refuzat să părăsească stadionul
Program complet sferturi Cum arată duelurile pentru semifinale la Euro 2024: urmează  Spania - Germania !
EURO 2024
02.07
Program complet sferturiCum arată duelurile pentru semifinale la Euro 2024: urmează Spania - Germania!
Program complet sferturi Cum arată duelurile pentru semifinale la Euro 2024: urmează Spania - Germania !