Victorie  România debut  cu dreptul  la Campionatul European de Minifotbal
Jucătorii echipei naționale de minifotbal Foto Facebook/ Federația Română de Minifotbal

Victorie România debut cu dreptul la Campionatul European de Minifotbal

• Naționala României a debutat cu dreptul la Campionatul European de minifotbal din Bosnia & Herțegovina.
  • „Tricolorii” nu au avut probleme în meciul cu selecționata Turciei, pe care l-au câștigat categoric, scor 9-0.

Debut cu dreptul la Campionatul European

Campioana mondială en-titre a deschis rapid scorul prin Mircea Ungur, în minutul 4, după o lovitură liberă, iar Tineiu a dublat avantajul cinci minute mai târziu.

„ Tricolorii” s-au desprins pe finalul primei reprize, când Vlad Mocanu și Cătălin Tineiu au reușit să înscrie două goluri într-un minut, iar la pauză tabela arăta 4-0 pentru România.

Repriza secundă a început la fel de bine pentru naționala noastră, care s-a distanțat repede la 5-0, după golul marcat de Iulian Sîplăcan.

Golul de 6-0 a fost și cel mai frumos al partidei, Raul Dumitrovici reușind să marcheze cu călcâiul după o greșeală în defensiva turcilor, pentru ca apoi să facă ”dubla” în minutul 45.

Dumitrașcu și Vasile Pop au închis tabela pentru România.

După meciul cu Turcia, România va întâlni Polonia, pe 2 iunie, de la 21:45, și Ungaria, pe 3 iunie, de la 21:45. Partidele sunt transmise în direct pe canalele Prima Sport și Digi Sport.

2011, 2012, 2013, 2014 și 2015
sunt anii în care naționala României a câștigat Campionatul European de minifotbal

Lotul României la Campionatul European din 2024

• Portari: Daniel Constantinescu (Tazmannschaft București), Dragoș Nițu (Sam Vig CCM Bistrița), Ionuț Neacșa (Nova Vita Târgu Mureș)
  • Jucători: Mircea Popa (Extratereștrii Bistrița), Marius Balogh (Grand Hill & Ony Oradea), Gabriel Dumitrașcu (Chedra Tax Ploiești), Raul Dumitrovici (Sam Vig CCM Bistrița), Vlad Mocanu (Inter Traian Vaslui), Vasile Pop (Sam Vig CCM Bistrița), Alexandru Nechita (Luxury & Maria și Ion București), Andrei Ferik (Bad Boys Oradea), Viorel Șaim (Nova Vita Târgu Mureș), Iulian Sîplăcan (Nova Vita Târgu Mureș), Andrei Șumăian (Bad Boys Oradea), Andrei Balea (Nova Vita Târgu Mureș), Mircea Ungur (Nova Vita Târgu Mureș), Cătălin Tineiu (Juventus Sibiu)
  • Antrenor: Virgil Bejenaru

„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria,  jigniri xenofobe  la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
Alte sporturi
04.10
„Urâm România!” Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
MM îl apără pe Olaru  „E  jucătorul #1  din cariera mea de peste 30 de ani! Doar la Neșu am mai văzut asta”
Europa League
04.10
MM îl apără pe Olaru „E jucătorul #1 din cariera mea de peste 30 de ani! Doar la Neșu am mai văzut asta”
FCSB îi provoacă insomnii Patronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și  n-a mai putut să doarmă !”
04.10
FCSB îi provoacă insomniiPatronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și n-a mai putut să doarmă!”
FCSB îi provoacă insomnii Patronul din Liga 1, înmărmurit după victoria cu PAOK: „A văzut scorul și n-a mai putut să doarmă !”
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ   Mircea Lucescu  a anunțat convocările  pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
Nationala
04.10
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ Mircea Lucescu a anunțat convocările pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
BÎRLIGEA, OUT DE LA NAȚIONALĂ   Mircea Lucescu a anunțat convocările pentru „dubla” cu Cipru și Lituania
„Nu vizionez!”  Duelul PAOK - FCSB,  neinteresant pentru Șumudică : „Pregăteam meciul cu Botoșani”
04.10
„Nu vizionez!” Duelul PAOK - FCSB, neinteresant pentru Șumudică: „Pregăteam meciul cu Botoșani”
„Nu vizionez!”  Duelul PAOK - FCSB, neinteresant pentru Șumudică : „Pregăteam meciul cu Botoșani”
Diaspora, izvorul României Mircea Lucescu aduce la națională un  golgeter austriac , cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
Nationala
04.10
Diaspora, izvorul RomânieiMircea Lucescu aduce la națională un golgeter austriac, cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
Diaspora, izvorul României Mircea Lucescu aduce la națională un golgeter austriac , cu părinți români: „Și Dan Șucu s-a interesat de el”
Premieră la FCSB Primă după victoria cu PAOK: ce  bonus  primește fiecare jucător