Shanghai Masters: Novak Djokovic, în optimi - A 14-a victorie consecutivă în circuitul ATP

Novak Djokovic a obținut marți calificarea în optimile Masters-ului de la Shanghai, sârbul trecând în două seturi, scor 6-3, 7-5, de Jeremy Chardy. Aflat într-o puternică revenire de formă, Nole a "legat" a 14-a victorie consecutivă în circuitul ATP.

Novak Djokovic, la ShanghaiFoto: atpworldtour.com

Cu titluri la Wimbledon și US Open, Nole este tot mai aproape de forma de vârf a jocului său. Sârbul a debutat cu dreptul și la Shanghai, competiție pe care vrea să o câștige pentru a patra oară (ar fi un record).

Cu toate că nu a făcut un meci rău, Jeremy Chardy nu a avut armele necesare să îi pună reale probleme adversarului său. Djokovic a fost solid la serviciu (Jeremy nu a fost capabil să facă vreun break) și foarte sigur de pe baseline. Deplasarea a fost din nou la cote înalte, iar din punct de vedere fizic numărul trei mondial pare aproape de nivelul maxim.

Novak a reușit în total trei break-uri (două în primul set, unul în al doilea), iar victoria s-a conturat după o oră și 23 de minute, scor 6-3, 7-5. Pentru un loc în sferturi, Djokovic se va lupta cu învingătorul partidei dintre Marco Cecchinato și Hyeon Chung.

În urmă cu un an de zile câștigător al competiției a fost Roger Federer. Ultimul titlu al lui Nole la Shanghai datează din 2015.

"Shanghai Masters" are loc în perioada 7-14 octombrie și face parte din categoria "ATP World Tour Masters 1000". Suprafața este hard, iar premiile sunt în valoare totală de $7.087.800.

S-ar putea să te intereseze și:

Novak Djokovic, avertisment pentru concurență: "Pot deține în același timp toate titlurile de Grand Slam"

„Furăciune!”MM și Becali reclamă 5 erori grave de arbitraj în FCSB - Petrolul 1-1: „Viciere mare de tot! N-am mai văzut de mult așa ceva!”
10:04
Rapid, presată să câștige Ce au declarat Ben Siegrest și Marius Șumudică la conferința de presă
16:06
Dică, desființatAtac „cu talpa” la antrenor: „Nu are nicio calitate profesională. Să aibă decența de a nu reveni ca analist sportiv”