Theodor Jumătate Blat Edi - Calzona? Chiar credeți că e un aranjament pentru egal?
Theodor Jumătate

Theodor JumătateBlat Edi - Calzona? Chiar credeți că e un aranjament pentru egal?

• S-au întâlnit selecționerii Iordănescu și Calzona pentru a semna acordul de pace România - Slovacia sau au stabilit totul cei șase „italieni” ai noștri cu cei șase „italieni” ai lor?

Se vorbește de un posibil meci trucat Slovacia - România, pe 26 iunie, la Frankfurt.

Ambele se califică la egal și, dacă e așa, atunci e sigur blat, spun mulți. Nu au nicio dovadă, dar jocul e aranjat, e limpede pentru ei.

Dacă unii s-au înțeles în trecut, atunci nu poate fi altfel la noi și slovaci.

Italienii și-au justificat neputința acuzând un „biscotto”

Numai că e dat exemplul Danemarca - Suedia, care a fost orice, dar nu blat la Euro 2004.

Italienii au reușit să convingă atunci tot continentul că scandinavii vor face un pact pentru a-i elimina. O remiză minimum 2-2, cum s-a terminat.

Astfel și-au justificat azzurrii neputința la acel turneu final. Nu i-au învins pe danezi, nici pe suedezi, iar pe bulgari i-au depășit în al 4-lea minut de prelungire, după ce au fost conduși la pauză.

Și ei i-au acuzat pe nordici de „biscotto”. Ce „biscotto”! Căutați meciul și revedeți-l!

Duelul portarilor: 5-4. Și ei au „lăsat” patru goluri cât să fie 2-2?

Danemarca a tras de 16 ori la poartă, Suedia de 15, portarul galben-albaștrilor Isaksson a avut cinci parade, unele remarcabile, Sorensen s-a luptat și el cu Ibrahimovic și colegii lui, respingându-le patru ocazii majore.

Tomasson a deschis scorul cu un șut de poveste pentru danezi, lob în vinclu de la 25 de metri. Căpitanul suedez Mellberg plonja kamikaze în fața adversarului, blocându-i balonul.

Tomasson, provocator în fața fanilor rivali

Și din nou Tomasson, iar după gol le-a făcut semn fanilor suedezi să tacă. Selecționerul Morten Olsen a țâșnit de pe banca de rezerve la 2-1.

Au urmat atacuri la poarta lui Isaksson: la două dintre ele, Gronkjaer, aproape de 3-1, la fel Rommedahl.

A egalat Jonsson în minutul 89. Era 2-2 în ploaia de la Porto.

Italienii nu mai aveau nevoie de altă probă pentru a demonstra lumii fotbalului că asistase la o farsă. Scorul era pentru ei dovada. Jocul, nu!

E posibil ca în final nimeni să nu mai riște. Nu înseamnă că e joc trucat

Iar acum, noi și slovacii. Cum au procedat? S-au întâlnit în secret Edward Iordănescu și Francesco Calzona și s-au înțeles la egal?

Cei șase jucători ai lui Calzona care evoluează în Italia i-au sunat pe cei șase „peninsulari” ai lui Edi? Sau invers?

Da, e posibil, ca în minutul 80 sau 85 sau 90 să fie 0-0 sau 1-1 sau 2-2 și nimeni să nu mai vrea să riște și ambele echipe să țină de minge. De ce ar mai risca? Să ia un gol în prelungiri și să plece acasă?

Dar e acela blat? Nu cred. Pur și simplu, într-un asemenea scenariu de final, le poate conveni rezultatul în acel moment și unora, și altora. Și reacționează în consecință, protejându-și scopul, rezultatul care să-i califice.

Program Superliga 2024 - 2025  Când se joacă derby-urile , cum arată țintarul complet al Ligii 1
14:04
Program Superliga 2024 - 2025Când se joacă derby-urile, cum arată țintarul complet al Ligii 1
Program Superliga 2024 - 2025 Când se joacă derby-urile , cum arată țintarul complet al Ligii 1
SCHIMBARE  FCSB a prezentat  noile echipamente  de joc pentru sezonul 2024-2025
15:24
SCHIMBARE FCSB a prezentat noile echipamente de joc pentru sezonul 2024-2025
SCHIMBARE  FCSB a prezentat noile echipamente de joc pentru sezonul 2024-2025
„Nu Spalletti e de vină!”  Mircea Lucescu , dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
EURO 2024
18:21
„Nu Spalletti e de vină!”Mircea Lucescu, dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
„Nu Spalletti e de vină!” Mircea Lucescu , dur după eșecul Italiei la EURO: „Barella lider? Cu tot respectul...”
MergE pe România Încă o legendă îi vede pe „tricolori” în  sferturi  la Euro: „Cea mai mare surpriză”
30.06
MergE pe RomâniaÎncă o legendă îi vede pe „tricolori” în sferturi la Euro: „Cea mai mare surpriză”
MergE pe România Încă o legendă îi vede pe „tricolori” în sferturi la Euro: „Cea mai mare surpriză”