​VIDEO Franta-Camerun 3-2/ "Defensiva, punctul slab al echipei" - France Press

Franta, adversara Romaniei la Euro 2016, a castigat luni cu scorul de 3-2 amicalul impotriva Camerunului, meci disputat pe "Stade de la Beaujoire" din Nantes. Ultima partida de pregatire a francezilor pana la meciul de deschidere contra Romaniei este sambata, cu nationala Scotiei.

Didier DeschampsFoto: fff.fr

Apararea Frantei nu a stralucit in amicalul cu reprezentativa Camerunului. Matuidi a deschis scorul pentru Franta in minutul 20, insa la o diferenta de numai doua minute Aboubacar a egalat pentru Camerun, cu un sut din 4 metri. Olivier Giroud a mai marcat un gol pentru Franta, care a intrat la pauza in avantaj (41'). In finalul meciului s-au mai inscris doua goluri: camerunezii au egalat in minutul 88 prin Choupo-Moting , insa Dimitri Payet a adus victoria pentru francezi, cu un sut superb din lovitura libera (89).

Defensiva "cocosilor" a fost criticata de presa franceza dupa acest amical. "Deschamps nu a aflat nimic nou din acest test, care s-a incheiat cu a opta victorie in acest sezon a jucatorilor sai (in 9 meciuri) si a treia consecutiva. Tehnicianul are confirmarea ca defensiva sa, privata de doi jucatori de baza (Varane si Sakho) si obligata sa se articuleze in jurul perechii Rami — Koscielny, este veriga slaba a formatiei, avand in vedere cele doua goluri inscrise ca la antrenament de Aboubakar si Choupo-Moting", noteaza France Press

Romania intalneste Franta in meciul de deschidere al Campionatului European, in data de 10 iunie, pe Stade de France.

Au evoluat echipele:

Franta: Lloris — Sagna, Rami, Koscielny, Evra — Pogba (Sissoko, 63), L. Diarra (Kanté, 46), Matuidi — Coman (Cabaye, 77), Giroud (Gignac, 63), Payet. Selectioner: Didier Deschamps.

Camerun: Ondoa — Oyongo, Teikeu, Chedjou (Djetei, 80), Nyom — Mandjeck (Njieh, 69), Enoh (Siani, 46) — Zoua, Toko Ekambi (Kom, 75), Salli — Aboubakar (Abang, 69). Selectioner: Hugo Broos

Rezumatul partidei Franta – Camerun:

Alibec, certat „Nu ai cum să spui asta!”
11:22
FCSB - Gloria Buzău „Vor fi vreo 7 modificări” + Un jucător, pus la zid: „Jucăm cu Divizia C?”
09:49
Hagi, furios! 4 penalty-uri cerute de Farul cu Dinamo!
00:05
„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria,  jigniri xenofobe  la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
Alte sporturi
04.10
„Urâm România!” Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
04.10
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
04.10
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
„Câinii” se contrazicPolitic, nemulțumit de egalul cu Farul: vs. Golubovic: „1-1 e mai bine decât nimic”