Wimbledon: Novak Djokovic, fără emoții în optimi - Surpriza zilei: Garbine Muguruza a fost eliminată

Ziua a cincea de la Wimbledon a adus, printre altele, eliminarea Irinei Begu de la Wimbledon în turul al treilea. Principal favorit la All England Club, Novak Djokovic l-a depășit pe Denis Kudla și a făcut pasul în optimi. La capitolul surpriză putem trece eliminarea ibericei Garbine Muguruza, cap de serie numărul 9 și campioană la Londra în 2017.

Novak DjokovicFoto: Steven Paston / PA Images / Profimedia

Principalele evenimente ale zilei a cincea de la Wimbledon:

După ce a salvat o minge de set în tiebreak, Novak Djokovic a închis meciul după două ore și 16 minute, scor 6-4, 6-3, 7-6(7).

Viktorija Golubovic a trecut de Madison Brengle, 6-2, 6-1, și este în optimi la Wimbledon. După o oră și 17 minute, Djokovic conduce cu 2-0 la seturi în meciul cu Denis Kudla (6-4, 6-3).

În urmă cu fix 20 de ani, Roger Federer producea o imensă surpriză învingându-l la Wimbledon pe marele campion american Pete Sampras.

Novak Djokovic și-a trecut în statistică primul set al partidei cu Denis Kudla. A fost 6-4 pentru marele favorit de la All England Club.

Garbine Muguruza (favorită 11)a fost eliminată de la Wimbledon de Ons Jabeur. Sportiva din Tunisia (cap de serie numărul 21) s-a impus în trei seturi, scor 5-7, 6-3, 6-2.

Liudmila Samsonova s-a calificat în premieră în turul patru de la Wimbledon: 6-2, 2-6, 6-4 cu Sloane Stephens. Meciul a durat două ore și un minut. Elena Rybakina este în turul patru, acolo unde va da peste Aryna Sabalenka. Rybakina a învins-o pe Shelby Rogers: 6-1, 6-4. Andrey Rublev (favorit 5) a trecut de Fabio Fognini: 6-3, 5-7, 6-4, 6-2. Meciul a durat două ore și 59 de minute. Aryna Sabalenka a obținut o victorie lejeră cu Osorio Serrano: 6-0, 6-3. Garbine Mguruza o conduce cu 1-0 la seturi pe Ons Jabeur (7-5).

Favorită doi, Aryna Sabalenka i-a administrat un "bagel" (6-0) jucătoarei Osorio Serrano. Manșa a durat doar 36 de minute.

Karen Khachanov (favorit 25) a făcut pasul în turul al patrulea de la Wimbledon: 6-3, 6-4, 6-4 cu Frances Tiafoe. Meciul a durat o oră și 46 de minute.

Karolina Pliskova este în turul patru la Wimbledon: 6-3, 6-3 cu Tereza Martincova.

Perechea Andreea Mitu / Monica Niculescu s-a calificat în turul al doilea de la Wimbledon: 6-2, 6-3, după o oră și 23 de minute, contra dublului Melichar/Schuurs (favorite 4).

Andrey Rublev (favorit cinci) s-a impus în primul set contra lui Fabio Fognini (6-3).

Karolina Pliskova (a opta favorită) a câștigat primul set al partidei cu compatrioata Tereza Martincova, scor 6-3.

Desfășurarea partidei dintre Irina Begu și Iga Swiatek

După 55 de minute, Iga Swiatek a obținut calificarea în turul al patrulea de la Wimbledon. A fost 6-1, 6-0 contra Irinei Begu.

Cel mai echilibrat game de până acum al meciului îi revine până la urmă tot polonezei. Iga a găsit soluțiile mai bune în momentele importante, iar dominarea ei a fost una categorică: 6-1, 5-0.

Se joacă de doar 42 de minute, iar Iga pare scăpată deja în învingătoare: 6-1, 4-0.

Lucrurile încep să devină tot mai clare: Swiatek mai face încă un break (al doilea deja din acest set), iar scorul capătă proporții: 3-0.

Iga rămâne la un nivel înalt, nu ofera cadouri, în timp ce Irina caută în continuare soluții, dar acestea întârzie să apară. Poloneza are deja 2-0 în setul al doilea.

Begu a avut trei șanse de break, dar nu a reușit să convertească vreuna. În aceste condiții, setul merge în statistica polonezei. A fost 6-1 după 26 de minute.

Irina face primul game din această partidă și schimbă acel zero din dreptul ei de pe tabela de marcaj. Swiatek are 5-1. Begu a dat unele semnale pozitivă ca ar intra în meci.

Din păcate, totul se dispută pe repede înainte, iar Irina rămâne cu doar patru puncte câștigate în primele cinci game-uri din acest meci. Swiatek s-a dus deja la 5-0 în primul set.

Swiatek confirmă break-ul de mai devreme și se despinde la 3-0 contra Irinei.

Irina nu este intrată momentan în meci: nu și-a găsit ritmul de la lansare, iar Swiatek a taxa-o de la retur. În plus, Begu a comis și o dublă greșeală (0-2).

Partida a început cu Iga la serviciu, iar poloneza nu a avut dificultăți în a câștiga game-ul de debut.

Primul meci al zilei de pe Terenul 12 le va aduce față-n față pe Iga Swiatek (favorită 7) și pe Irina Begu (79 WTA).

Irina a bifat la această ediție a opta participare de la All England Club. Cea mai bună performanță rămâne calificarea în turul al treilea (2015 și 2021).

Aflată pe locul 9 în ierarhia WTA, poloneza se află la cea de-a doua participare la Wimbledon (în 2019 a fost eliminată în runda inaugurală). Ea are deja un titlu de Grand Slam în CV: Roland Garros 2020.

De știut:

• Begu (79 WTA) și Swiatek (9 WTA) nu s-au mai duelat până acum în circuitul mondial.
  • Irina a trecut până acum de Katie Volynets (6-4, 7-5, după o oră și 38 de minute) și de Petra Martic (7-5, 6-7(7), 6-3, după două ore și 34 de minute).
  • De cealaltă parte, Iga le-a învins pe Su-Wei Hsieh (6-4, 6-4, după o oră și 16 minute) și Vera Zvonareva (6-1, 6-3, după o oră și două minute).

09:50
Rațiu, fulgerul lui Rayo  AS despre internaționalul român: „E o  piesă-cheie , pe radarul cluburilor din Premier, Bundesliga și Serie A”
10:08
Rațiu, fulgerul lui Rayo AS despre internaționalul român: „E o piesă-cheie, pe radarul cluburilor din Premier, Bundesliga și Serie A”
Rațiu, fulgerul lui Rayo  AS despre internaționalul român: „E o piesă-cheie , pe radarul cluburilor din Premier, Bundesliga și Serie A”
David Raya, eroul serii   Dublă paradă istorică în remiza cu Atalanta din  Liga Campionilor : „Incredibil”
Liga Campionilor
09:36
David Raya, eroul serii Dublă paradă istorică în remiza cu Atalanta din Liga Campionilor: „Incredibil”
CHAMPIONS LEAGUE  S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid  „roșu”  din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
19.09
CHAMPIONS LEAGUE S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid „roșu” din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă
CHAMPIONS LEAGUE  S-a terminat etapa #1: Barcelona ia cel mai rapid  „roșu” din istorie și pierde cu Monaco! Brest, prestație memorabilă