WTA Seul: Irina Begu și Raluca Olaru, calificare în sferturi după un meci de două ore

​Irina Begu și Raluca Olaru, principalele favorite, au câștigat în două seturi împotriva echipei Jacqueline Cako/Nicola Geuer, scor 6-4, 7-6 (5), într-un meci din primul tur al turneului de dublu de la Seul (Coreea de Sud), care a durat două ore și două minute.

Meciul a început cu câte un break de fiecare parte, însă româncele au câștigat din nou pe serviciul adversarelor la scorul de 3-3 și s-au impus în primul set cu 6-4.

În setul secund, Begu și Olaru au condus cu scorul de 5-2, cu două break-uri avans, dar adversarele au reușit să câștige patru game-uri consecutive, după ce jucătoarele noastre au ratat o minge de meci la 5-3 și 40-40 pe serviciul adversarelor. Româncele au închis meciul după ce au câștigat tiebreak-ul cu 7-5.

În sferturi, Irina Begu și Raluca Olaru le vor întâlni pe surorile Su-Wei Hsieh și Shu-Ying Hsieh, care au trecut în primul tur de perechea Anna Karolina Schmiedlova/Tamara Zidansek, scor 6-4. 6-4.

Pentru calificarea în sferturi la Seul, Irina și Raluca și-au asigurat un cec în valoare de 1.820 de dolari și 60 de puncte WTA.

Korea Open se dispută la Seul în perioada 17-23 septembrie și face parte din categoria "International". Suprafața este hard, iar premiile sunt în valoare totală de $250.000. Irina Begu s-a impus la dublu, în 2014, alături de Lara Arruabarrena. Jucătoarea noastră a câștigat și turneul de simplu în 2015. În România turneul poate fi urmărit în direct pe Digisport.

Ieșirea lui Dorinel, analizată la TV„E inacceptabil! Educația se poate face prin multe alte metode”
09:19
Ieșirea lui Dorinel, analizată la TVE inacceptabil! Educația se poate face prin multe alte metode”
Surpriza Chiricheș FCSB nu l-a mai scos pe fundaș de pe lista de Superligă + Ce fotbalist nu va mai juca pentru campioană până în iarnă
20.09
Surpriza Chiricheș FCSB nu l-a mai scos pe fundaș de pe lista de Superligă + Ce fotbalist nu va mai juca pentru campioană până în iarnă
Munteanu, scuză uluitoareAntrenorul și-a explicat furia: „Ce sunt eu aici, antrenor de paie?”
00:27
Oțelul acuză arbitrajul Dorinel Munteanu „Am avut penalty clar! Arbitrul s-a bucurat mai mult decât galeria lui Dinamo când a dat 11 metri pentru ei”
10:17
Oțelul acuză arbitrajul Dorinel Munteanu „Am avut penalty clar! Arbitrul s-a bucurat mai mult decât galeria lui Dinamo când a dat 11 metri pentru ei”