Copa America   Mexic, out  încă din faza grupelor + Meci la un pas să fie întrerupt din cauza scandărilor homofobe
Mexic-Ecuador (sursă foto: imago)

Copa America Mexic, out încă din faza grupelor + Meci la un pas să fie întrerupt din cauza scandărilor homofobe

• Mexic este primul nume mare care părăsește Copa America. Naționala antrenată de Jaime Lozano iese din competiție încă din faza grupelor după 0-0 cu Ecuador
  • Grupa a fost câștigată de surpriza Venezuela, care merge în sferturi cu punctaj maxim și golaveraj 6:1
  • Primele două sferturi de finală sunt Argentina - Ecuador și Venezuela - Canada

Naționala Mexicului ratează calificarea în sferturile Copei America, turneu pe care nu l-a câștigat niciodată în istorie. Mexic a jucat două finale, în 1993 și 2001.

Mesaj de Oscar  Edi Iordănescu, apel către jucători: „Cei care  vor TOT ! E un meci de acum ori niciodată!”
Mesaj de Oscar Edi Iordănescu, apel către jucători: „Cei care vor TOT! E un meci de acum ori niciodată!”
Mesaj de Oscar Edi Iordănescu, apel către jucători: „Cei care vor TOT ! E un meci de acum ori niciodată!”

Mexic, un gol în 270 de minute la Copa America

Mexic, țară ca va organiza Mondialul din 2026, împreună cu Statele Unite și Canada, părăsește competiția după 1-0 cu Jamaica, 0-1 cu Venezuela și 0-0 cu Ecuador.

Mexic și Ecuador au terminat grupa cu câte patru puncte, însă Gimenez și compania pleacă acasă din cauza golaverajului inferior.

Mexic: 1. Gonzalez - 2. Sanchez, 3. Montes, 5. Vasquez, 6. Arteaga (Vega, 90) - 7. Romo (E. Sanchez, 86), 24. Chavez - 21. Huerta (Antuna, 68), 17. Pineda (G. Martinez, 68), 9. Quinones (Cortizo, 86) - 11. Gimenez.

Ecuador: 22. Dominguez - 17. Preciado (Hurtado, 90), 2. Torres, 6. Pacho, 3. Hincapie - 10. Paez (Minda, 67), 21. Franco, 23. Caicedo, 16. Sarmiento (Mena, 76) - 11. K. Rodriguez (Gruezo, 76), 13. Valencia.

Scandări homofobe la Mexic-Ecuador

Partida care s-a disputat pe Arena State Farm din Arizona a fost la un pas de suspendare. Pe final de meci, fanii mexicani au fost avertizați în mai multe rânduri să înceteze cu scandările homofobe.

În 2022, la Cupa Mondială din Qatar, FIFA a deschis o anchetă împotriva Mexicului după ce fanii au scandat mesaje cu tentă homofobă la adresa lui Robert Lewandowski.

Venezuela, victorii la Copa America după 57 de ani

Grupa a fost câștigată de Venezuela, națională care s-a calificat în sferturi cu punctaj maxim, la fel ca și campioana mondială, Argentina.

Antrenată de argentinianul Fernando Batista (53 ani), Venezuela a învins cu 3-0 Jamaica în ultimul meci din grupă.

Ultima victorie a Venezuelei la Copa America data din 1967, 3-0 cu Bolivia. În afara acelui succes, Venezuela înregistrase alte patru egaluri în cele 12 participări.

0-11
a fost cea mai drastică înfrângere suferită de Venezuela la Copa America, în 1975, contra Argentinei

Recorduri la Copa America

• Cele mai multe succese consecutive: Argentina (1945, 1946, 1947)
  • Cele mai multe finale consecutive: Argentina (1923-1937
  • Cele mai multe goluri marcate: 470 - Argentina
  • Cele mai multe victorii într-un singur turneu: 7 - Brazilia (1949)
  • Cea mai mare diferență de scor la Copa America: Argentina-Ecuador 12-0 (1942)
  • Cele mai puține goluri marcate la Copa America: Jamaica - 1 gol
  • Cele mai multe înfrângeri: 88 - Chile

CUM MERGEM LA MONDIALE  GOLAZO.ro simulează cum ar arăta  traseul din preliminariile CM  dacă tragerea la sorți ar fi acum
EURO 2024
03.07
CUM MERGEM LA MONDIALE GOLAZO.ro simulează cum ar arăta traseul din preliminariile CM dacă tragerea la sorți ar fi acum
Audiență record  Câți români s-au uitat la  România - Olanda  + câți bani încasează Pro TV
03.07
Audiență record Câți români s-au uitat la România - Olanda + câți bani încasează Pro TV
Audiență record  Câți români s-au uitat la România - Olanda + câți bani încasează Pro TV
Ștergeți-vă lacrimile! Imagini copleșitoare cu „tricolorii” după înfrângerea cu Olanda »  „Zidul galben”  a refuzat să părăsească stadionul
EURO 2024
02.07
Ștergeți-vă lacrimile!Imagini copleșitoare cu „tricolorii” după înfrângerea cu Olanda » „Zidul galben” a refuzat să părăsească stadionul
Ștergeți-vă lacrimile! Imagini copleșitoare cu „tricolorii” după înfrângerea cu Olanda » „Zidul galben” a refuzat să părăsească stadionul
Program complet sferturi Cum arată duelurile pentru semifinale la Euro 2024: urmează  Spania - Germania !
EURO 2024
02.07
Program complet sferturiCum arată duelurile pentru semifinale la Euro 2024: urmează Spania - Germania!
Program complet sferturi Cum arată duelurile pentru semifinale la Euro 2024: urmează Spania - Germania !