Romania - Spania 32-40 / Nimic nou!

Franta, Ungaria, Slovacia... Acum Spania. Nationala de handbal masculin a pierdut fara drept de apel din nou in fata unei echipe din Europa. Miza meciului a fost lupta pentru locul 13, o palida consolare pentru Spania, ocupanta locului 3 la Olimpiada de la Beijing si pentru Romania, care acum multi, muuuulti ani, era campioana mondiala.

Mai citeste: CM de handbal masculin, Romania - Rusia pentru locurile 15-16 / Program, Rezultate

Partida a fost echilibrata doar in primele 20 de minute, ambele echipe s-au aflat la conducere pe tabela de marcaj, dar la pauza, spaniolii aveau 3 goluri avantaj. Ghionea a jucat foarte bine 20 de minute, dar a fost schimbat cu Georgescu in partea a doua. Petrea a dirijat atacurile noastre, pana cand in minutul 40 s-a accidentat. Cozma si-a facut loc in echipa abia spre final, Buricea strica in defensiva ceea ce reusea in ofensiva, iar Rudi Stanescu nu a mai prins o zi atat de buna. Ne-am apropiat de Spania la un gol in minutul 34 si atat. Am fost doar sparring-partner. Sa joci pentru locurile 15-16 la un campionat mondial e dezarmant, chiar si dupa o absenta de 14 ani de la turnee finale.

min. 60 Romania - Spania 32-40 | Ultimele zece minute au fost de cosmar pentru nationala pregatita de Omer, care a renuntat la orice rezistenta. Spania a marcat gol dupa gol, a avut si un avantaj de zece goluri, insa Iacob si Ghionea au marcat in ultimele zeci de secunde doua reusite. Urmeaza sa luptam pentru locurile 15-16. Au marcat: Irimescu '54, Iacob '59, Ghionea '60

min. 50 Romania - Spania 28-33 | Omer cere time-out in minutul 45, cand spaniolii s-au distantat la 6 goluri. In ciuda unor faze frumoase in ofensiva, ibericii isi pastreaza diferenta tacticos. Au marcat: Georgescu '42, '43, Cozma '45, '50, Buricea '47

min. 40 Romania - Spania 23-26 | Rudi Stanescu are doua interventii foarte bune, Jurca reuseste sa marcheze dintr-o aeriana iar Petrea reuseste trei goluri frumoase. Georgescu trage peste poarta goala. Au marcat: Jurca '32, Petrea '33, '34, '35, '37, Georgescu '34, Buricea '38

min. 30 Romania - Spania 16-19 | In ciuda unui inceput echilibrat, prima repriza a fost controlata de iberici, care au stiut sa forteze atunci cand a fost cazul. Portarul Rudi Stanescu nu a avut nicio interventie reusita, iar Vali Ghionea, in ciuda golurilor marcate, a avut o serie de scapari in defensiva si a ratat doua lovituri de la 7 metri. Au marcat: Ghionea '21, '22, Buricea '25, Irimescu '26, '28, Georgescu '29

min. 20 Romania - Spania 10-13 | Ghionea trage in bara de la 7 metri. Spaniolii s-au distantat la patru goluri ('14) dupa doua contraatacuri f0arte rapide. Omer cere time-out ('15). Au fost cinci minute de ineficacitate pentru nationala noastra. Au marcat: Paraianu '10, '16, Jurca '11, Irimescu '18

min. 10 Romania - Spania 6-7 | Ibericii au un inceput bun de partida si conduc cu doua goluri diferenta. Il tin foarte bine pe Paraianu, insa Ghionea are o evolutie foarte buna, reusind pana acum doua goluri. Meciul este unul foarte echilibrat, iar sala este plina. Au marcat: Petrea '1, Ghionea '2, '4, '5, '9, Paraianu '8

Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența  grupei ideale  dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Campionatul Mondial
19.09
Grupa care ne duce la Mondial Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
„Săgețile” lui Dioszegi   Despre  Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
19.09
„Săgețile” lui Dioszegi Despre Ștefănescu: „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
„Săgețile” lui Dioszegi  Despre Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu  Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa Romaniei
19.09
Cupa României A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj, Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
U21 în Superliga  Cine le dă încredere  jucătorilor tineri : FCSB, CFR și Rapid nu prind TOP 5