Primele Goluri Farul bate în furtună: 2-0 cu Poli Iași. Meciul a avut întreruperi de  peste 20 de minute +22 foto
Farul - Poli Iași 2-0

Primele GoluriFarul bate în furtună: 2-0 cu Poli Iași. Meciul a avut întreruperi de peste 20 de minute

• Farul Constanța a învins-o pe Poli Iași cu 2-0.
  • Meciul a fost întrerupt de două ori, peste 20 de minute în total, din cauza problemelor cu nocturna și a unei furtuni
Liga 2, etapa 1  Steaua,  egal  cu FC Argeș + CSM Reșița a învins-o pe FCU Craiova

Farul a câștigat confruntarea din etapa a 4-a a Ligii 1 cu Poli Iași, scor final 2-0. Trupa lui Hagi a bifat astfel prima victorie din acest sezon.

Meciul, întrerupt de două ori, a fost dominat de gazde, care au rezolvat soarta jocului în prima repriză.

Partida a început într-un ritm alert, dominată inițial de Poli Iași. În minutul 7, Gheorghiță a avut o oportunitate bună, dar șutul său a fost blocat de portarul Buzbuchi.

La scurt timp, Vali Gheorghe a ratat din plonjon. Farul a început să controleze jocul pe măsură ce meciul avansa.

Farul marchează primele goluri în sezonul 2024-2025 de Liga 1

În minutul 34, Rivaldinho a deschis scorul, înscriind din fața porții după o pasă excelentă de la Cristi Ganea.

După golul lui Rivaldinho, meciul a fost întrerupt timp de 13 minute din cauza unei probleme cu nocturna.

Farul - Poli Iași, probleme cu nocturna. Capturi Prima Sport

Farul - Poli Iași, probleme cu nocturna. Capturi Prima Sport Farul - Poli Iași, probleme cu nocturna. Capturi Prima Sport Farul - Poli Iași, probleme cu nocturna. Capturi Prima Sport Farul - Poli Iași, probleme cu nocturna. Capturi Prima Sport Farul - Poli Iași, probleme cu nocturna. Capturi Prima Sport
+22 Fotografii
labels.photo-gallery

După reluare, Farul a continuat să domine și a marcat al doilea gol în minutul 56, când Gabi Iancu a finalizat cu capul din centrarea lui Grameni, stabilind scorul final de 2-0.

O a doua repriză afectată de vreme

Partea secundă a fost marcată de ploaia torențială, care a îngreunat jocul. În minutul 64, meciul a fost întrerupt din nou, de data aceasta din cauza furtunii.

La reluare, terenul îmbibat cu apă le-a provocat dificultăți jucătorilor. Apa acumulată pe teren a blocat o pasă importantă, iar Radaslavescu a ratat o ocazie de 1 la 1 cu portarul Farului.

Această victorie aduce Farul pe locul 7 în clasament, în timp ce Poli Iași rămâne la 3 puncte în urmă.

Farul - Poli Iași, întrerupt de ploaie Capturi Prima Sport

Farul - Poli Iași, întrerupt de ploaie Capturi Prima Sport Farul - Poli Iași, întrerupt de ploaie Capturi Prima Sport Farul - Poli Iași, întrerupt de ploaie Capturi Prima Sport Farul - Poli Iași, întrerupt de ploaie Capturi Prima Sport Farul - Poli Iași, întrerupt de ploaie Capturi Prima Sport

• Au marcat: Rivaldinho (min. 34), Iancu (min. 45+11)

Min. 90 - Final de meci, 2-0!

Min. 77 - Rareș Ispas a fost înlocuit cu David Atanasovski, Gabriel Iancu cu Gabriel Danuleasa și Tailson cu Shayon Harrison.

Alin Roman a ieșit de pe teren și a fost schimbat de Robert Miskovic. Rivaldinho a fost înlocuit cu Iustin Doicaru.

Min. 68 - Radaslavescu a rămas singur cu portarul și putea marca, dar a trimis mingea pe lângă poartă

Min. 66 - Partida s-a reluat.

Min. 65 - Echipele merg la cabine, din cauza condițiilor dificile de joc. Este furtună la Ovidiu

Min. 61 - Narek Grigoryan este înlocuit de Eduard Radaslavescu într-o schimbare tactică.

Min. 60 - Gabriel Iancu ratează o ocazie mare.

Ploaia s-a întețit la Ovidiu.

Min. 56 - Nedelcu este înlocuit de Dican, iar Sîrbu intră în locul lui Marins.

Min. 55 - Rareș Ispas primește un cartonaș galben

Min. 52 - Șutul lui Tailson din fața porții este blocat.

Min. 45 - Valentin Gheorghe și Andrei Gheorghita sunt înlocuiți; Florian Kamberi și Stefan Stefanovici le iau locul pe teren.

Min. 45 - Partida s-a reluat.

Min. 45+14 - Pauză la Ovidiu!

2-0, min. 45+11: Gol Farul! Iancu majorează diferența cu capul, din centrarea lui Grameni

Min. 45+11 - Todor Todoroski primește un cartonaș galben.

Min. 45+4: meciul a fost reluat după ce a fost pus în funcțiune un generator de rezervă.

Este important de menționat că au existat antecedente similare în meciurile de fotbal dintre cele două echipe:

• Poli Iaşi - FC Viitorul, din noiembrie 2020, s-a încheiat în minutul 54, când a picat nocturna pe stadionul „Emil Alexandrescu”, imediat după golul de 2-1 al ieșenilor. A fost 0-3 la „masa verde” pentru constănțeni.
  • În 2008 a avut loc un episod similar la un meci Poli Iași - Farul, terminat tot la „masa verde”, 0-3, din cauza nocturnei nefuncționale încă de la începutul partidei din Copou.

Min. 41 - Nocturna s-a stins complet. Fanii au început să folosească lanternele telefoanelor pentru a ilumina arena.

Echipa de întreținere tehnică are la dispoziție o oră pentru a remedia problema.

Dacă sistemul nu va fi reparat în decurs de o oră, meciul va fi considerat câștigat de echipa oaspete cu 3-0 la masa verde. Aceeași sancțiune se va aplica și în cazul în care nocturna se oprește din nou.

Min. 35 - Sistemul de iluminare a stadionului s-a oprit brusc, forțând echipele să ia o pauză neprevăzută până la remedierea problemelor tehnice.

1-0, min. 34 - Gol! Farul înscrie prin Rivaldinho

Min. 30 - Tailson șutează din afara careului, dar portarul reușește să intervină.

Min. 26 - Gustavo Marins a primit un cartonaș galben din partea arbitrului, după un fault.

Min. 20 - Ganea a încercat un șut din careu, dintr-o poziție dificilă, dar mingea a lovit plasa laterală.

Min. 8 - Nicolas Samayoa are o oportunitate de gol, dar lovitura sa de cap trece pe lângă poartă.

Min. 7 - Andrei Gheorghita scapă şi șutează puternic pe poartă, dar portarul reușește să apere.

Min. 1 - A început meciul

Farul - Poli Iași, echipele de start

• Farul: Buzbuchi - M. Popescu, Gustavo, M. Bălașa, Cr. Ganea - Nedelcu, Vînă, Grameni - Grigoryan, G. Iancu, Rivaldinho
  • Rezerve: Ducan, Dan Sîrbu, Dănuleasa, Grosu, Lucas Queiros, Radaslavescu, Casap, Popescu, Dican, Ciobanu, Doicaru, Stoian
  • Absenți: Cojocaru, Larie (accidentați)
  • Antrenor: Gică Hagi
  • Poli: Fernandez – Todoroski, F. Ilie, Samayoa, Ispas – Bordeianu, Alin Roman - Tailson, Gouet, V. Gheorghe - Gheorghiță
  • Rezerve: Niga, Atanaskoski, Araujo Soares, Moreira da Silva, Stefanovici, Mihai Itu, Miskovic, A. Ciobanu, Tanasa, A. Mihai, Harrison, Kamberi
  • Absenți: Marchioni, Teixeira (accidentați)
  • Antrenor: Tony da Silva
  • Stadion: „Academia Hagi” (Ovidiu)
  • Arbitru: Mladinovici Horia Gabriel (Bucureşti). A1: Ghinguleac Radu Adrian (Bucureşti), A2: Mitruţi Daniel (Craiova) / Arbitru VAR: Antonie Andrei (Bucureşti). Arbitru AVAR: Moroiță Andrei (Ploieşti)

Farul căuta prima victorie a sezonului în fața lui Poli Iași

Cu un singur punct și fără gol marcat în acest sezon, Farul nu mai concepe un nou pas greșit și caută prima victorie a sezonului.

De partea cealaltă, Poli Iași vine la Constanța, după înfrângerea în fața celor de la Gloria Buzău, scor 1-2, de pe teren propriu.

Gheorghe Hagi: „Adversarul e periculos, joacă bine”

După ce a refuzat oferta venită din partea FRF și a ales să continue la Farul, Gheorghe Hagi a prefațat disputa cu Poli Iași.

„Ne aflăm într-un început de campionat care nu ne gândeam că va fi așa. Nu e un moment bun pentru noi, dar am avut o săptămână să ne refacem, să fim noi și să ne revenim, iar singurul obiectiv pentru meciul cu Poli Iași e să câștigăm. Adversarul joacă bine, e periculos, cum sunt toate în prima ligă.

Sperăm să facem un meci bun, să fim mai inspirați în ultimii 30 de metri, pentru că în rest eu zic că am făcut lucrurile destul de bine.

Am fost ineficienți până acum și sperăm să spargem gheața, să marcăm și să încercăm să luăm cele trei puncte. Trebuie să fim noi, să ne facem jocul, a declarat Gheorghe Hagi, managerul tehnic al Farului, citat de ziuaconstanța.ro

Tony: „Hagi e un monument!”

Deși l-a lăudat pe managerul dobrogenilor, Gică Hagi, Tony a anunțat că echipa lui se duce cu gândul la victorie pe litoral.

„Hagi este un monument al României, un monument mondial ca fotbalist. Și ca antrenor a făcut o treabă foarte, foarte bună.

Eu mă așteptam să meargă la naționala României. El a ales altceva, poate pentru că treaba lui la Farul nu e terminată și vrea să ajute clubul în continuare. Crește copii, cei mai buni jucători ai României au crescut acolo, are o academie foarte bună. Au câștigat campionatul, joacă mereu în play-off.

Noi trebuie să fim umili, uniți, avem nevoie de tupeu. Mergem pozitivi, nu ne temem de nimeni, nici de arbitraj. La fiecare meci noi vrem trei puncte. Dacă nu le putem lua pe toate și obținem doar unul, asta e.

Eu vreau tot timpul să câștigăm. De când am venit la Poli, am un singur egal, în rest victorii sau înfrângeri.”, a spus Tony la conferința de presă, citat de ziaruldeiași.ro

Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența  grupei ideale  dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Campionatul Mondial
19.09
Grupa care ne duce la Mondial Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
„Săgețile” lui Dioszegi   Despre  Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
19.09
„Săgețile” lui Dioszegi Despre Ștefănescu: „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
„Săgețile” lui Dioszegi  Despre Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu  Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa Romaniei
19.09
Cupa României A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj, Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
U21 în Superliga  Cine le dă încredere  jucătorilor tineri : FCSB, CFR și Rapid nu prind TOP 5