Europa League: AS Roma - Astra 4-0/ Meci de cosmar pentru giurgiuveni - Totti, decisiv la trei dintre goluri

AS Roma a surclasat-o pe Astra Giurgiu, campioana Romaniei, scor 4-0, in a doua partida din Grupa E a Europa League. Echipa lui Luciano Spalletti s-a distrat cu defensiva giurgiuvenilor si a marcat cate doua goluri in fiecare repriza. Francesco Totti, care a implinit 40 de ani in urma cu cateva zile, a fost decisiv la trei dintre golurile marcate pe Stadio Olimpico.

Franceso Totti, decisiv pentru italieni in meciul cu AstraFoto: asroma.it

Astra a avut prima mare ocazie a partidei, Nicoara (5') a scapat singur cu portarul in urma unei pase a lui Teixeira, dar nu l-a putut invinge pe Alisson Beker. Strootman a deschis scorul pentru AS Roma dupa primele 15 minute ale meciului de pe Stadio Olimpico, in urma unei lovituri libere executate de Totti. Italienii si-au marit avantajul pe tabela in prelungirile primei reprize, Fazio (45+2') a marcat tot dupa o lovitura libera executata de Totti.

Imediat dupa pauza, Perotti a centrat de pe partea stanga in interiorul careului, iar brazilianul Fabricio (47') a marcat in propria poarta. Salah a inchis tabela in minutul 54, dupa o pasa a lui Totti.''Giallorossi'' si-au mai creat ocazii de gol prin Totti (74'), care a sutat puternic din lovitura libera, Paredes (75') si Iturbe (76'), ambii au trimis putin pe langa poarta. Astra si-a trecut si ea in cont o ocazie pe final de meci, sutul lui Alibec (81') fiind respins de portarul Alisson.

In celalalt meci al grupei, Austria Viena a incheiat la egalitate cu Viktoria Plzen, scor 0-0.

Se termina meciul. AS Roma - Astra 4-0

88' Din nou o pasa senzationala a lui Totti pentru Iturbe. Astra a scapat fara gol la aceasta faza

81' Alibec scapa pe contraatac dupa o pasa a lui Niculae, insa Alisson respinge sutul romanului

76' Astra este dominata clar de italieni. Paredes si Iturbe au trimis putin pe langa poarta giurgiuvenilor

74' Totti executa o lovitura libera de langa linia careului, de pe partea drepata. Sutul italianului a fost deviat in plasa laterala

55' Gool AS Roma! Totti trimite o pasa perfecta pana la Salah, iar egipteanul reia din prima si il invinge pe Siviu Lung Jr.

47' Autogol Astra! Fabricio a marcat in propria poarta, dupa o centrare a lui Perotti

46' A inceput repriza secunda

Final de repriza. AS Roma - Astra 2-0

45+2' Gool AS Roma! Totti trimite incredibil din lovitura libera, Lung intervine si deviaza in bara, dar mingea ajunge apoi la Fazio care inscrie pentru 2-0

34' Ocazie pentru Roma! Silviu Lung Jr. intervine foarte bine la un sut al lui Salah

30' Astra nu a reusit sa isi mai creeze nicio ocazie, italienii domina meciul

15' Gool AS Roma! Totti executa excelent o lovitura libera, Strootman reia din cativa metri si deschide scorul pentru italieni

5' Ocazie uriasa pentru Astra! Nicoara scapa singur spre poarta, dar suteaza in portarul Alisson

A inceput meciul de pe Stadio Olimpico. Gazdele au avut lovitura de start

Echipele de start:

Roma (4-2-3-1): Alisson - Peres, Manolas, Fazio, Jesus - Paredes, Strootman - Salah, Totti, Perotti - Iturbe. Antrenor: L. Spalletti

Astra (4-3-2-1): Lung - Lazic, Fabricio, Geraldo, Morais - Boubacar, Seto, Sapunaru - Teixeira, Nicoara - Alibec. Antrenor: M. Sumudica

* articol publicat inițial pe Hotnews.ro

Golul sezonului!   VIDEO cu reușita : Juric a marcat un gol fabulos în Oțelul - U Craiova 1-1
Liga 1
05.10
Golul sezonului! VIDEO cu reușita: Juric a marcat un gol fabulos în Oțelul - U Craiova 1-1
Golul sezonului!  VIDEO cu reușita : Juric a marcat un gol fabulos în Oțelul - U Craiova 1-1
„Vreau CFR CAMPIOANĂ”   MM Stoica, reacție acidă după declarația lui Bordeianu: „Mi se pare  foarte ciudat ”
Liga 1
05.10
„Vreau CFR CAMPIOANĂ” MM Stoica, reacție acidă după declarația lui Bordeianu: „Mi se pare foarte ciudat
„Vreau CFR CAMPIOANĂ”  MM Stoica, reacție acidă după declarația lui Bordeianu: „Mi se pare foarte ciudat ”
Selmani, out  Nu poate merge la națională din cauza  accidentării , Dinamo încearcă să-l recupereze pentru derby
Liga 1
05.10
Selmani, out Nu poate merge la națională din cauza accidentării, Dinamo încearcă să-l recupereze pentru derby
Selmani, out  Nu poate merge la națională din cauza accidentării , Dinamo încearcă să-l recupereze pentru derby
Lixandru, diagnostic crunt  Mijlocașul lui FCSB a primit  verdictul  după accidentarea din meciul cu PAOK
Liga 1
05.10
Lixandru, diagnostic crunt Mijlocașul lui FCSB a primit verdictul după accidentarea din meciul cu PAOK
Lixandru, diagnostic crunt  Mijlocașul lui FCSB a primit  verdictul după accidentarea din meciul cu PAOK
Lipă, alături de Ciolacu  Șefa Sportului l-a însoțit pe Marcel Ciolacu, liderul PSD, la depunerea candidaturii la  prezidențiale
Alte sporturi
05.10
Lipă, alături de Ciolacu Șefa Sportului l-a însoțit pe Marcel Ciolacu, liderul PSD, la depunerea candidaturii la prezidențiale
Alex Dobre, la Rapid?     Răsturnare de situație  pentru internaționalul român dorit și de CFR Cluj
Stranieri
05.10
Alex Dobre, la Rapid? Răsturnare de situație pentru internaționalul român dorit și de CFR Cluj
Alex Dobre, la Rapid?   Răsturnare de situație pentru internaționalul român dorit și de CFR Cluj
IFTIME FACE ECHIPA  Patronul lui  FC Botoșani  schimbă un titular cu Rapid: „Îmi pare rău să spun asta”
Liga 1
05.10
IFTIME FACE ECHIPA Patronul lui FC Botoșani schimbă un titular cu Rapid: „Îmi pare rău să spun asta”
IFTIME FACE ECHIPA  Patronul lui FC Botoșani schimbă un titular cu Rapid: „Îmi pare rău să spun asta”
Erou pentru Rayo   Andrei Rațiu,  decisiv  la golul victoriei echipei sale în meciul cu Real Valladolid
Stranieri
05.10
Erou pentru Rayo Andrei Rațiu, decisiv la golul victoriei echipei sale în meciul cu Real Valladolid
Erou pentru Rayo  Andrei Rațiu, decisiv la golul victoriei echipei sale în meciul cu Real Valladolid