Simona Halep, in sferturile turneului WTA de la Birmingham dupa ce a invins-o pe Klara Koukalova cu 6-1, 6-3. Romanca va juca azi si la dublu

Simona Halep, in sferturile turneului WTA de la Birmingham dupa ce a invins-o pe Klara Koukalova cu 6-1, 6-3. Romanca va juca azi si la dublu

Simona Halep a castigat joi in optimile turneului WTA de la Birmingham cu Klara Koukalova (Cehia, 33 de ani, locul 92 WTA).

Romanca s-a impus rapid (51 de minute) in meciul cu cehoaica, scor 6-1, 6-3, meciul fiind tot timpul sub controlul ei, lucru reflectat si de cateva izbucniri de nervozitate din partea adversarei.

Chiar daca in primele doua meciuri de la Birmingham Simona nu a intalnit adversare puternice, jocul ei s-a dovedit pana acum solid.

In sferturile turneului Halep se va intalni cu invingatoarea din partida Barbora Zahlavova Strycova (Cehia, 28 WTA) - Kristina Mladenovic (Franta, 43 WTA)

Pana la meciul de joi, Simona si Klara se intalnisera de doua ori: Halep a castigat la Hobart in 2012, in timp ce Koukalova s-a impus in calificarile turneului de la Madrid, in 2010.

Simona Halep va evolua joi si in proba de dublu, dupa ce nu a putut juca miercuri din cauza ploii. Halep si partenera sa Heather Watson (Marea Britanie) vor intalni, in primul tur, perechea spaniola Anabel Medina Garrigues/Arantxa Parra Santoja, meciul fiind al doilea de pe terenul 2, informeaza Mediafax. Prima partida de pe aceasta arena va incepe la ora 14.00.

Desfasurarea LIVESCORE a partidei:

Setul 1:

Halep - Koukalova 1-0. Game alb pe serviciul Simonei

Halep - Koukalova 2-0. Primul break pentru Simona, care a intrat foarte bine in meci

Halep - Koukalova 2-1. Re-break realizat de Koukalova

Halep - Koukalova 3-1. Inca un break pentru Simona Halep.

Halep - Koukalova 4-1. Halep reuseste sa-si consolideze break-ul

Halep - Koukalova 5-1. Halep pune presiune mare pe Koukalova si breakul vine rapid. Simona serveste pentru set

Halep - Koukalova 6-1. Nici nu ne-am incalzit bine comentind pe margine, si Simona a luat primul set.

Rezumatul setului 1: Un set fara istoric. Halep a intrat decisa, a lovit puternic si a riscat destul de mult, punind presiune pe cehoaica. Koukalova a reusit un singur game, restul setului a fost dominat copios de romanca.

Setul 2:

Halep - Koukalova 1-0. Simona incepe bine setul 2 si castiga game-ul pe serviciul adversarei.

Halep - Koukalova 2-0. Halep isi castiga serviciul la 15, adversara nu gaseste antidot jocului solid al Simonei

Halep - Koukalova2-1. Un game in care ambele jucatoare au avut ocazia de mai multe ori sa-l castige, adjudecat pana la urma de cehoaica.

Halep - Koukalova3-1. Simona isi castiga usor serviciul.

Halep - Koukalova3-2. Cehoaica isi castiga serviciul si cere apoi sa se sfatuiasca cu antrenorul ei

Halep - Koukalova 4-2. Simona isi mentine avantajul dat de break in setul 2

Halep - Koukalova4-3.Klara isi face serviciul la 0.

Halep - Koukalova5-3. Simona se apropie la un singur game de castigarea meciului

Halep - Koukalova6-3 Romanca ajunge rapid la 40-15 pe serviciul adversarei si castiga prima minge de meci avuta

-----------

Simona Halep a prestat un joc solid in prima partida disputata pe iarba in acest an, numarul trei mondial calificandu-se in turul trei al turneului WTA de la Birmingham dupa ce a invins-o in doua seturi, scor 6-4, 6-2, pe Naomi Broady (Marea Britanie - locul 208 WTA).

Miercuri, Klara Koukalova a invins-o pe Caroline Garcia (Franta - favorita numarul 16, locul 33 WTA), scor 6-3, 6-0.

Alibec, certat „Nu ai cum să spui asta!”
11:22
FCSB - Gloria Buzău „Vor fi vreo 7 modificări” + Un jucător, pus la zid: „Jucăm cu Divizia C?”
09:49
Hagi, furios! 4 penalty-uri cerute de Farul cu Dinamo!
00:05
„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria,  jigniri xenofobe  la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
Alte sporturi
04.10
„Urâm România!” Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
„Urâm România!”  Sportivă din Ungaria, jigniri xenofobe la adresa arbitrului român. Ce sancțiune a primit
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
04.10
Bîrligea, ignorat din nou Prima reacție de la FCSB după decizia lui Mircea Lucescu
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
04.10
Ținte pentru Rapid Marius Șumudică e interesat de Drăguș și Ciobotariu: „Îl aștept cu brațele deschise” + „Ni-l dorim”
„Câinii” se contrazicPolitic, nemulțumit de egalul cu Farul: vs. Golubovic: „1-1 e mai bine decât nimic”