VIDEO CAN 2010 Angola si Algeria, in sferturile de finala

Angola si Algeria au remizat in ultimul lor meci din Grupa A a Cupei Africii pe Natiuni, scor 0-0, si s-au calificat in sferturile de finala ale competitiei. Mali a obtinut prima victorie de la acest turneu, in fata reprezentativei din Malawi, scor 3-1, a terminat grupa la egalitate de puncte cu Algeria, dar a pierdut calificarea in sferturi din cauza rezultatului direct.

Gazda turneului, Angola, a remizat cu Algeria, scor 0-0 si a terminat grupa pe primul loc, acumuland cinci puncte. Algeria a acumulat acelasi numar de puncte cu nationala statului Mali, dar s-a calificat in sferturi gratie rezultatului direct: Algeria a batut Mali cu 1-0.

Reprezentativa statului Mali a obtinut prima victorie de la CAN, invingand pe Malawi cu 3-1. Mali a avut un inceput fulminant si conducea cu 2-0 dupa doar trei minute, prin reusitele lui Frederic Kanoute si Seydou Keita. Kanoute a marcat in primul minut de joc, dupa o gafa a portarului Swadick Sanudi, iar Keita a executat perfect o lovitura libera dupa doua minute. Malawi s-a apropiat la un singur gol de adversara sa, in minutul 58, atunci cand Mwafulirwa l-a invins pe portarul din Mali. Malawi a trecut in cateva randuri pe langa egalare, dar Mali a fost cea care a inchis tabela de marcaj, cu patru minute inainte de fluierul final, prin Mamadou Bagayoko.

Astfel, Algeria si Angola si-au obtinut biletele pentru sferturile de finala ale CAN 2010, alaturandu-se Coastei de Fildes si Egiptului.

Marti are loc ultimul meci al Grupei B. Castigatoarea din partida Burkina Faso si Ghana se va califica in sferturi.

Angola - Algeria 0-0

Mali - Malawi 3-1. Marcatori: Kanoute '1, Keita '3, Bagayoko '86/ Mwafulirwa '58

Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența  grupei ideale  dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Campionatul Mondial
19.09
Grupa care ne duce la Mondial Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
Grupa care ne duce la Mondial  Cum ar arăta componența grupei ideale dacă astăzi ar avea loc tragerea la sorți pentru preliminariile CM
„Săgețile” lui Dioszegi   Despre  Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
19.09
„Săgețile” lui Dioszegi Despre Ștefănescu: „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
„Săgețile” lui Dioszegi  Despre Ștefănescu : „Am crezut că are onoare” + Patronul FCSB, arătat și el cu degetul: „UEFA va verifica cluburile”
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu  Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa Romaniei
19.09
Cupa României A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj, Unirea Ungheni și Agricola Borcea
Cupa României  A fost programată tragerea la sorți: greii fotbalului românesc, față în față cu Sănătatea Cluj , Unirea Ungheni și Agricola Borcea
U21 în Superliga  Cine le dă încredere  jucătorilor tineri : FCSB, CFR și Rapid nu prind TOP 5