Tenis de masa/ Romania, vicecampioana europeana

Echipa feminina de tenis de masa nu a reusit sa-si ia revansa in fata reprezentativei Olandei si a fost invinsa cu 3-1 in finala Campionatului European de tenis de masa 2010 de la Ostrava (Cehia). Jie Li si Jiao Li s-au dovedit a fi mai puternice decat Dodean si compania, singurul punct al tricolorelor fiind adus de Iulia Necula, in intalnirea cu Linda Creemers.

Daniela DodeanFoto: Reuters

Romania si Olanda s-au mai intalnit si in faza grupelor, tricolorele pierzand atunci cu scorul de 0-3.

Daniela Dodean - Jie Li 2-3 (10:12, 11:6, 11:3, 10:12, 5:11)

Jie Li a avut un inceput mai bun si s-a desprins la 5-2. Daniela Dodean a reusit sa recupereze si a egalat la 10. Romanca a atacat, insa mingea a lovit fileul si a parasit suprafata de joc, astfel ca adversara sa a castigat primul set cu 12-10.

In setul al doilea Dodean a fost mult mai concentrata si increzatoare, asigurandu-si un avans de patru puncte (8-4). Romanca s-a impus clar (11-6), egaland la seturi 1-1.

Jocul bun al romancei a continuat si in setul al treilea, Dodean reusind sa se desprinda la 8-3 dupa un punct castigat superb. Daniela a incheiat setul la 11-3, preluand conducerea pentru prima data in acest meci: 2-1.

Lupta in debutul setului al patrulea a fost mai stransa (4-4). Dodean a fost prima care s-a desprins la doua puncte (6-4), reusind sa-si pastreze avantajul pana la 10-8. Jie Li a revenit pe final, a egalat la 10 si in cele din urma a castigat cu 12-10.

2-2 la seturi, iar in decisiv Dodean a reusit sa obtina un avantaj de doua puncte: 3-1. Reprezentanta Olandei a egalat la 3, preluand ulterior conducerea: 7-4. Romanca nu a mai reusit sa recupereze si Li s-a impus in ultimul set cu 11-5. Dupa primul meci al finalei, Olanda conduce Romania cu 1-0.

Elizabeta Samara - Jiao Li 0-3 (12:14, 8:11, 2:11)

Condusa la o diferenta de doua puncte, Samara (19 ani) a revenit in primul set cu Jiao Li (37 ani), egaland la 4. Reprezentanta Olandei preia din nou conducerea (7-4), insa agerimea romancei readuce din nou egalitatea: 7-7. Elizabeta se desprinde pentru prima data la doua puncte (9-7), dar Li egaleaza la 10 si ulterior la 11, ajutata de fileu. Un final incins, iar primul set trece in contul olandezei: 14-12.

Incisiva, Samara incepe tare setul secund si preia conducerea: 4-1. O serie de greseli ale romancei, si Li egaleaza la 4. Cele doua sportive merg "cap la cap" pana la 8 egal, dar Li reuseste sa se desprinda si sa castige si setul secund: 11-8.

Setul al treilea incepe echilibrat (2-2), dar olandeza incepe asaltul si se desprinde la 10-2. Romanca nu poate recupera si Li incheie setul la 11-2 si meciul la 3-0.

Iulia Necula - Linda Creemers 3-1 (11:8, 6:11, 11:5, 11:5)

Necula are un inceput fulminant, desprinzandu-se rapid la 7-1. Olandeza isi revine rapid si egaleaza la 7. Mai concentrata pe final, Iulia castiga primul set cu 11-8.

Este timpul lui Creemers sa aiba un debut de set in forta, olandeza conducand cu 4-0. Necula se apropie la un punct (4-5). Creemers reface diferenta de patru puncte (8-4) si egaleaza la seturi, trecandu-si in cont setul al doilea, cu 11-6.

4-1 in favoarea Iuliei, dar Linda se apropie la un punct 4-3. Cu lovituri precise, romanca reface diferenta de trei puncte (6-3). Romanca se impune cu 11-5 si preia din nou conducerea in meci: 2-1.

Inceput foarte bun al romancei in setul al patrulea: 7-0. Necula impune ritmul jocului, olandeza se apropie la 9-4, insa romanca nu-si pierde concentrarea si castiga setul cu 11-5, implicit meciul cu 3-1. Romania revine in intalnirea cu Olanda: 1-2.

Daniela Dodean - Jiao Li 2-3 (7:11, 6:11, 11:6, 11:7, 8:11)

Dodean incepe agresiv meciul al patrulea al intalnirii dintre Romania si Olanda, conducand cu 4-2. Li egaleaza la 5 si imediat preia conducerea: 10-6. Olandeza castiga primul set cu 11-7.

Daniela Dodean nu se regaseste in setul al doilea, iar Li isi ia imediat un avantaj considerabil. 5-0. Condusa cu 8-1, romanca incearca sa recupereze, dar pierde in cele din urma si setul secund, cu 6-11.

Romanca incepe mai bine setul al treilea (6-2), dar experimentata jucatoare olandeza de 37 de ani se apropie la doua puncte: 7-5. Daniela castiga setul cu 11-6 si revine in meci: 1-2.

Determinata, la 4-4, Daniela castiga patru puncte consecutive (8-4). Incurajata de pe margine de coechipierele sale, romanca isi trece in cont setul (11-7) si duce meciul in decisiv.

Constienta de miza acestui set, Jiao Li castiga primele doua puncte ale meciului: 2-0. Olandeza se desprinde la 7-2, insa o serie de greseli ale sale o apropie la scor pe romanca (7-6). Un final tensionat, dar Li castiga setul (11-8) si implicit titlul de campioana europeana pentru Olanda.

Champions League  13 goluri în a doua seară de Ligă.  FCSB, menționată  de statisticieni + Mesaj special: „Eu sunt alesul, tu cine ești?”
Liga Campionilor
18.09
Champions League 13 goluri în a doua seară de Ligă. FCSB, menționată de statisticieni + Mesaj special: „Eu sunt alesul, tu cine ești?”
Champions League  13 goluri în a doua seară de Ligă. FCSB, menționată de statisticieni + Mesaj special: „Eu sunt alesul, tu cine ești?”
Ciolacu vs Boc, duel în Liga 1  Echipele din orașele celor doi politicieni, din perspectiva  banilor publici : Gloria Buzău, buget-record, peste U Cluj
18.09
Ciolacu vs Boc, duel în Liga 1 Echipele din orașele celor doi politicieni, din perspectiva banilor publici: Gloria Buzău, buget-record, peste U Cluj
Ciolacu vs Boc, duel în Liga 1  Echipele din orașele celor doi politicieni, din perspectiva banilor publici : Gloria Buzău, buget-record, peste U Cluj
Ținte noi    Dinamo  încearcă două transferuri de calibru!
18.09
Ținte noi Dinamo încearcă două transferuri de calibru!
Ținte noi  Dinamo încearcă două transferuri de calibru!
Tătărușanu în tricoul lui FCSB  Va fi prezent la meciul cu Petrolul: „Prima oară în  Ghencea ”
18.09
Tătărușanu în tricoul lui FCSB Va fi prezent la meciul cu Petrolul: „Prima oară în Ghencea
Tătărușanu în tricoul lui FCSB  Va fi prezent la meciul cu Petrolul: „Prima oară în Ghencea ”